Nevin neden yaşadıklarını yargıya anlatamadı: Bunun hesabı verilsin

  • 09:06 18 Mayıs 2019
  • Hukuk
Dilan Babat - Habibe Eren
 
ANKARA - Nevin Yıldırım davasını takip eden feminist aktivist Hasbiye Gülaçtı, Türkiye'de kadınlar için yargı yolunun tümüyle kapalı olduğunu ve Nevin'in toplum, yargı, devlet tarafından sıkıştırılan kadının durumuna örnek olduğunu vurguladı. Hasbiye, "Nevin 6 ay boyunca maruz kaldığı durumu yargıya neden söyleyemedi. Yargı buna cevap verecek" dedi. 
 
Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde kendisine sistematik bir şekilde cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i 28 Ağustos 2012 tarihinde öz savunma kullanarak öldüren Nevin Yıldırım, 2015 yılında Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 7 yıldır cezaevinde olan Nevin, kadınların hukuk mücadelesinde de bir simge haline geldi. Avukatların davayı Yargıtay'a taşımasıyla, açılan temyiz davası ise 14 Eylül 2017'de görüldü. Yargıtay yerel mahkemenin Nevin'in bu fiili işlerken başkalarının da yardım ettiği yönünde kanaat oluştuğu görüşünü dikkate alarak, usul yönünden kararı bozdu. Dairenin bozma kararının ardından yerel mahkemede yeniden yapılan yargılamada, tekrar Nevin'in müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmedildi. 
 
Bu kararın ardından dosya Yargıtay'a gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın onanması yönünde görüş bildirerek dosyayı Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi. 16 Mayıs günü Yargıtay'da görülen duruşma karar için 23 Mayıs'a ertelendi. 
 
'Olayı görmeyen köylülerin ifadeleri ciddiye alındı' 
 
Nevin'in bütün duruşmalarını takip eden feminist aktivist Hasbiye Gülaçtı, Nevin'in yaşadığı travmaya dikkat çekerek, "Avukat ziyaretinde Nurettin Gider'in öldüğüne hala inanmıyormuş, kalkıp yeniden kendisine saldırıda bulunacağı korkusu yaşamış" dedi. 14 duruşma boyunca köylülerin yaşananları duyduklarını ve "bir şey görmedik" dediğini belirten Hasbiye, "Sadece Nurettin'in Nevin'e pamuk tarlasında banyoya gittiğinde taciz ettiğini görüyor. Bunun dışında gören kimse olmuyor. Genelde kadın cinayetlerinde kadın duruşmalarında bizim söylediklerimizi ciddiye almayan yargı, Nevin konusunda köylülerin görmedikleri olayı konuştuklarında, tanıkların bütün ifadelerini ciddiye aldı" dedi. 
 
'Nevin yargı ve köylüler tarafından iki kere cezalandırıldı'
 
Nevin'in köylüler ve yargı tarafından iki kere cezalandırıldığına dikkat çeken Hasbiye, "Bütün duruşmalarda gördüğüm kadarıyla erkek yargı 'Sen misin kadın başına tecavüzcüyü öldüren' diyerek Nevin'i iki kere cezalandırıyor.  Nevin'i Nurettin Gider tecavüz ederek cezalandırdı, köylüler olayı görmezden gelerek cezalandırdı. Nevin sıkıştığı yerden kurtulmazdı çünkü bütün köylüler Nevin'e ‘Senin Nurettin ile gönül ilişkin vardı. Tarlada senden su isterken sen getiriyordun' dediler. Bütün işçilerin maaşlarını almak için erkek patronun önüne atladığını kimse görmüyor ama Nevin parasını almak için patronu ile iyi geçindiğinden 'gönül ilişkin var' dediler. Eğer biri Nevin'i dinleseydi böyle olmazdı" diye konuştu.    
 
‘Nevin'i koruyamayan bu devlet ve sistem suçlu’
 
"Hangi birimiz erkeğin şiddetini ailemize söyleyebiliyoruz?" diye soran Hasbiye, şöyle devam etti: "Çünkü abimize söylersek öldürüyor, babamız tecavüzcüyle evlendiriyor aksi halde bütün köylüler seni köşeye sıkıştırıyor. Kadına güvence vermiyorsan bu kadın susuyor. Nevin susturuldu yalnızlaştırıldı ve itildi.  İtildiği yerden ancak tecavüz eden kişiyi öldürerek kurtulacağını düşündü. Başka çaresi yoktu. Tecavüzcüden hamile kaldığı zaman bebeği aldırmak istediği halde kürtaj yasağı vardı. Bütün bu olanlara baktığın zaman Nevin'in öldürmekten başka çaresi kalmamıştı. Nevin suçlu değil, Nevin'i koruyamayan bu devlet ve sistem suçlu. Hala Nevin'i yargılayan erkek adalet suçlu. Nurettin Gider'in ailesi defalarca gözlerimizin önünde Nevin'i öldürmekle tehdit ettiler. Nevin tam da Türkiye'de kadın olmanın nasıl bir kıstırılmışlık, nasıl bir çaresizlik olduğunu o bedeniyle herkese duyurdu. Eğer öldürmeseydi Nevin'e kimse inanmayacaktı ki hala inanmıyorlar. Bize yine kadınlar inanıyor. Eğer kadının beyanı esas alınsaydı Nevin öldüremeden yargıya başvuracaktı." 
 
'Nevin neden tecavüzü anlatamadı yargı ona cevap versin'
 
Türkiye'de kadınlar için yargı yollarının tümüyle kapalı olduğunu vurgulayan Hasbiye, "Nevin 6 ay boyunca maruz kaldığı durumu yargıya neden söyleyemedi. Yargı buna cevap verecek. Nevin'in başka çaresi yoktu olsaydı bunu yapmazdı. Nevin 'çocuklarım için yaptım' diyor ve kadınlar yaşamlarını savunuyor. Yargı buna rağmen delilere değil duyumlara göre karar veriyor" dedi.