Oğlunu gördüğünde tanıyamayan anne: Gözleri kararıyor, ayakta duramıyor

  • 09:11 18 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Kandıra Cezaevi’nde 154 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan İbrahim Kaya’nın annesi Sultan Kaya, tanımakta zorluk çektiği oğlunun vücudunda morlukların oluştuğunu ve sürekli gözlerinin karardığını, ayakta durmakta zorlandığını söyledi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemleri devam ediyor. Tutsak bulunduğu Kandıra Cezaevi’nde 16 Aralık 2018 tarihinde greve başlayan ve 154 gündür açlık grevinde olan İbrahim Kaya’nın gözlerinin karardığı ve ayakta durmakta zorluk çektiği öğrenildi.
 
Görüşe giden ailesinden alınan bilgilere göre, bu süre zarfında 20 kilo veren İbrahim’in vücudunda morluklar oluştu ve böbrekleri iflas etme eşiğine geldi. Görüşüne gittiği oğlunu tanımakta zorluk çeken anne Sultan Kaya, “Benim oğlum 154 gündür açlık grevinde. Sürekli tansiyonu düşüyor, şekeri kalkıyor. Bu süre zarfında 20 kilo verdi vücudunda morluklar oluştu. Çok zayıflamış benim oğlum. Gözleri sürekli kararıyor bizleri göremiyordu. Ayakta bile zor kalıyordu. Sadece o değil diğer bütün tutsaklar aynı durumda. Hiç birinin durumu iyi değil ama hepsinin morali yerinde. Onlar için derhal bir adım atılması gerekiyor. Herkesin bir şey yapması gerekiyor” dedi.
 
‘Bu nasıl vicdan, nasıl adalet?’
 
Var olan durum için bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Sultan, şöyle dedi: “Erdoğan, senin hiç ciğerin yanmıyor mu? Yansaydı böyle yapmazdın. Bu nasıl vicdan, nasıl adalet? Devletin adım atması gerekiyor. Bu tecridi bir an önce bitirmesi gerekiyor. Bizim ciğerimiz yanıyor. Evlatlarımız zindanlarda eriyor. Kaç milyon Kürdüz burada yaşıyoruz. Biz anneler olarak çocuklarımızın arkasındayız. Davamızın arkasındayız ve kanımızın son damlasına kadar da bundan vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımızın talebi yerine getirilene kadar bizde onların kapılarında yanlarında olmaya devam edeceğiz.”