‘Tarih de Kürt halkı da bu süreçte evinde oturanları unutmayacak’

  • 09:12 18 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevinin 79’uncu gününde olan Zeynep Sipçik’in annesi Xecê Sipçik, “Bugün Koşuyolu Parkı bile şuan tecritte. Ama biz başaracağız, inanıyorum. Tecrit kalkacak, çocuklarımızın direnişi kazanacak” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 192’nci gününde sürüyor. Leyla’nın ardından Türkiye ve bölge cezaevlerinde ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemi 154’üncü gününe girerken, ölüm orucuna başlayan ilk grubun eylemi ise 19’uncu gününde. 
 
Mardin’in Dargeçit eski Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik de, tutsak bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde. 
 
‘Halkın iradesiyken tutsak edildi’
 
Tutsaklara yönelik baskıların arttığını belirten anne Xecê Sipçik, açlık grevindeki eylemcilere tuz, şeker ve ayran verilmediğini söyledi.  Tutsakların eylemlerinde kararlı olduklarını vurgulayan Xecê, Zeynep’in durumunun şuan için iyi olduğunu söyledi. Xecê, “Ondan önce açlık grevine başlayan tutsakların durumu kritik, kan kusanlar oluyor. Zeynep’le her konuştuğumuzda bana ‘bir şeyler yapın, gün yerinde durma günü değildir. Tecridi biz kıracağız, özgürleşeceğiz’ diyor. Zeynep, belediye eşbaşkanı iken hukuksuzca tutuklanıp cezaevine götürüldü. Halkın iradesiyken tutsak edildi. Şimdi o da binlerce arkadaşı gibi tecridin kalkması için direniyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘Koşuyolu Parkı bile tecritte’
 
Tecridin kaldırılması için direnişin büyütülmesi gerektiğini kaydeden Xecê, hiçbir annenin çocuğunun ölmesini istemediğini dile getirdi. Hükümetin talepleri dikkate alması gerektiği vurgusu yapan Xecê, “Bu talepler haklı taleplerdir. Tecrit kalkmalıdır, Sayın Öcalan ile görüşmeler yapılmalıdır. Her tutuklu, aile ve avukat görüşü yapma hakkına sahip ama hükümet Sayın Öcalan’ı tecrit ederek Kürt halkını sindirmeye çalışıyor. Bugün alanlarda bize de tecrit uygulanıyor. Koşuyolu Parkı bile şuan tecritte. Bu politikalar son bulsun, tecrit kalksın. Çocuklarımız ölmesin. Anneler her gün sokaklarda sloganlarla sesini duyurmaya çalışıyor. Yazık değil mi bu annelere? 40 yıldan fazladır Kürt halkı bedel ödüyor, kan döküyor” diye konuştu. 
 
‘Tecrit kalkacak, çocuklarımızın direnişi kazanacak’
 
Annelerin geri adım atmayacağının altını çizen Xecê, şöyle devam etti: “Ben sadece kızım için değil, tüm Kürt gençleri için sokağa çıkıyorum. Devletin zulmüne karşı sokağa çıkıyorum. Bu sorumluluk sadece annelerin de değildir. Bugün herkes sokağa çıkabilmeli, sözünü söyleyebilmeli. Bugün sanatçılar bile çıkıp lafını söylüyor, korkmuyor ama biz zindanlara ses vermekten bile korkuyoruz. İnsanlar ölüyor, her gün gencecik bedenler eriyor. Gençlerimiz ölmesin diye direnelim. Sadece her gün annelerin yürüyüşüne destek bile verilse sesimiz daha güçlü duyurulur ama onu bile yapmıyorlar. Biz başaracağız, ben inanıyorum. Tecrit kalkacak, çocuklarımızın direnişi kazanacak ama hem tarih hem de Kürt halkı bu süreçte evinde oturanları da unutmayacak. Onlar da bunu bilsin.”