134 gündür açlık grevinde olan Berivan Bitmen: Direnişimiz zaferle taçlanacak

  • 09:20 18 Mayıs 2019
  • Güncel
BATMAN - Bünyan Cezaevi’nde 134 gündür açlık grevi eyleminde olan Berivan Bitmen’in ailesi yürüyemez ve konuşamaz durumda olduğunu belirterek, telefonda kendilerine, “Hakkınızı helal edin. Direnişimiz zaferle taçlanacak” dediğini aktardı. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı açlık grevi eylemi 192’inci gününe girdi. Leyla öncülüğünde başlatılan açlık grevi eylemi günden güne yayıldı. Açlık grevine giren eylemcilerden biri de Kayseri Bünyan Cezaevi’nde bulunan Berivan Bitmen. 5 Ocak’tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Berivan’ın yakınları, sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu aktardı.
 
‘Yürüyemez ve konuşamaz durumda’ 
 
Geçtiğimiz günlerde ailesini arayan Berivan’ın konuşamaz halde olduğu ve artık işitmekte zorluk çektiği belirtildi. Ailesi şu bilgileri paylaştı: “Berivan tamamen yürüyemez hale geldi. Bizi aradığında ‘hakkınızı helal edin’ dedi. Bedenen kötü olduğunu ama moral olarak ve vicdanen olarak rahat olduğunu söyledi. Ayrıca tecrit kırılıp her şey güzel olana kadar direneceklerini ve bu direnişi zaferle taçlandıracaklarını söyledi.” 
 
Berivan’ın ailesi Berivan’ın 5 ay görüş cezası olduğunu ve bu durumda bile gidip göremediklerini belirterek, onu bir daha görmemekten korktuklarını ifade etti.
 
HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da Berivan’ın durumunun kritik olduğuna ilişkin Twitter hesabından şunları kaydetti: “Berivan geceleri uyuyamıyor, boğazından koyu kahverengi bir akıntı akmaya başladığı, bacağının altında toplanan kitlenin diz altına komple yayıldığı, bacaklarının tutmadığı ve avukat görüşüne tekerlekli sandalye ile çıktığı, birkaç haftadır da göğsünde kitle toplandığı ve yayıldığı biliniyor.”