Kan kusmaya başlayan açlık grevi eylemcisi: Umutluyuz, kazanacağız

  • 09:02 19 Mayıs 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - 1 Mart’tan bu yana açlık grevi eyleminde olan tutsak Gülli Daşçı’nın kan kustuğu ve eklem ağrıları yaşadığı öğrenildi. Gülli, ailesiyle yaptığı telefon konuşmasında “Umutluyuz, kazanacağımıza inanıyoruz. Açlık ölüm demek değildir, asıl eylemimiz sahiplenilmeyince ölürüz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinde açlık grevine başlayan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi sürüyor. Farklı cezaevleri farklı tarihlerde başlayan 7 bin tutsağın da açlık grevi kritik aşamayı geçti. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 2 yıldır tutuklu olan Gülli Daşçı, tecridin kaldırılması ve hükümetin yasalara uyması talebiyle 1 Mart’ta açlık grevine başladı. 
 
‘Onurlu bir ölümü tercih ediyoruz’
 
Gülli’nin yaklaşık 5 gün önce kan kustuğu öğrenilirken, eklem ağrıları yaşadığı ve yürümekte zorlandığı da kaydedildi. Tansiyonu çok düşen Gülli’nin ışığa karşı hassasiyetinin arttığı da ailesi tarafından aktarıldı. Geçtiğimiz günlerde ailesiyle telefonda görüşen Gülli, moralli ve umutlu olduklarını belirtti. Gülli halka seslenerek, sessizliğin ölüm getireceği vurgusunu yaptı. 
 
Gülli’nin mesajı şu şekilde:
 
“Tecridin insanlık suçu olduğunu çoğu kez söyledik, söylüyoruz. Tecrit kalkmalıdır, görüşmeler sağlanmalıdır. Türkiye’de demokrasi ve barışın yolu ancak bu şekilde açılır. Siyaset tıkanmış durumda. Biz açlık grevi eylemcileri olarak mücadele etmekten kaçmayacağız. Direnmeye devam edeceğiz. Sağlık sorunları yaşıyoruz ama onursuz bir yaşam sürmektense onurlu bir ölümü tercih ediyoruz. Moralliyiz, coşkuluyuz. Umutluyuz, kazanacağımıza inanıyoruz. Açlık ölüm demek değildir, asıl eylemimiz sahiplenilmeyince ölürüz. O nedenle halkımızdan tek istediğimiz bu eylemi sahiplenmeleri, direnişi büyütmeleri. Anneler yalnız bırakılmamalıdır. Herkesin direnişini selamlıyoruz.”