Annelerden Adalet Bakanı’na: Yasak kalktıysa görüşmelerin devamı gelmeli

  • 09:06 19 Mayıs 2019
  • Güncel
Habibe Eren
 
ANKARA - Meclis’teki bekleyişlerini HDP Genel Merkezi’ne geçerek devam ettiren anneler, Adalet Bakanı’nın “İmralı’da yasak kalktı” açıklamalarına karşın bir adım atılmadığını belirterek, "Yasak kalktıysa görüşmelerin devamı gelmeli. Aile ve avukatlar neden gidemiyor?" diye sordu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan çocukları için beş gün boyunca Meclis’te Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Toplantı Salonu’nda bekleyişe geçen anneler dün HDP Genel Merkezi’ne geçti. 
 
Bekleyişlerine HDP’de devam eden anneler, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün “İmralı’da avukat yasağı kalktı” açıklamalarına karşın bir adım atılmadığını belirterek bir an önce görüşmelerin devamının gelmesini talep etti. 
 
‘Ölüm orucunda olanların anneleri haykırıyordu’ 
 
Diyarbakır’dan gelen Yesura Tufan’ın oğlu Aziz Tufan 1 Mart’tan beri açlık grevinde. Taleplerin bir an önce karşılanmasını gerektiğini belirten Yesura, “Çocuklarımız ölüm sınırında. Ölüm orucunda olan iki tutsağın annesi dün telefon açtı. Haykırıyorlardı ‘Bugün yarın çocuklarımız ölebilir. Vakitleri yok’ diye. Biz beş gündür burada çocuklarımız için direniyoruz. Bizim günlerdir alanlarda saçlarımız çekiştiriliyor, tülbentlerimiz yere atılıyor ama biz mücadele etmekten geri durmuyoruz. Biz tüm şiddete rağmen  dimdik ayaktayız” ifadelerini kullandı. 
 
‘Kimse bize ‘ne istiyorsunuz’ diye sormadı’
 
Daha önce de Ankara’ya geldiklerini ancak şehre alınmadıklarını hatırlatan Yesura, bu sefer çözüm olmadan gitmeyeceklerini dile getirdi. Yesura, “Bizim beyaz tülbentlerimizden korkuyorlar. Bir yetkili dahi  ‘sizin derdiniz nedir ne istiyorsunuz’ diye sormadı. Tecridi kaldırmak bu kadar mı zor” diye sordu.  
 
Avukat ve aile görüşünün bir an önce yapılması gerektiğini vurgulayan Yesura, “Adalet Bakanlığı ‘İmralı yasağı kalktı’ dedi ancak bir adım atılmadı. Haber bekliyoruz. Biz yine buradan sesleniyoruz bir an önce adım atılsın” dedi. 
 
‘Görüşmelerin devamı gelmedi’ 
 
Van’dan gelen Vesra Solhan’ın oğlu Sinan Solhan, Samsun Bafra Cezaevi’nde tutsak. Oğlunun 5 aydır açlık grevinde olduğunu aktaran Vesra, şöyle konuştu: “Ne güç ne takat kalmış. Kemikleri erimiş. Ben 65 yanındayım. Meclise geldik günlerdir buradayız. Bir adım atsınlar artık. Adalet Bakanı ‘İmralı yasağı kalktı’ dedi. Hala avukat ve aile gidemiyor. Adalet Bakanı bizi dinlemedi. Bu Ramazan ayında burada çocuklarımız için bekliyoruz. ‘Yasak kalktı’ açıklaması bir güvence değil.”
 
‘Yasak kalktıysa aile ve avukatlar neden gidemiyor?’
 
Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Kadir Kıyağ'ın annesi Medine Kıyağ da, "Adalet Bakanı'nı ‘ yasak kalktı’ dedi ama biz bir şey göremedik. Yasak kalktıysa avukatlar ve aile neden gidemiyor o zaman? Orucumuzu bile açamıyoruz onları düşünmekten. Hem İmralı’da ki hem de çocuklarımızın üzerindeki tecridi kaldırın. Bize bir tek cümle yeter. Bu cümleyi duymazsak ne buradan ne de sokaklardan çekileceğiz. ‘Cennet anaların ayakların altında’ diyorlar hani nerede? Bize uyguladıkları zulmü gördük. Aylardır her türlü zulme maruz kalıyoruz” diye konuştu. 
 
‘Bütün dünya duydu iktidar duymadı’
 
Mardin’den gelen Merdiye Ay’ın eşi Ferhan Ay, İzmir Şakran Cezaevi’nde tutsak. Eşinin 5 aydır açlık grevinde olduğunu söyleyen Merdiye, Adalet Bakanı'na şöyle seslendi: “Bu adalet değil. Bize gelince adalet uygulanmıyor. Biz yasanın uygulanmasını istiyoruz. Adalet Bakanı da açıklamasının arkasında durmalı, gereklerini de yapmalı.” 
 
‘Söylediklerinin arkasında dursunlar’
 
Diyarbakır’dan gelen Sultan Azboy,  kardeşi Sıdık Kıvanç’ın 36 yıl ceza aldığını ve 22 yıldır cezaevinde olduğunu aktardı.  Kardeşinin aylardır açlık grevinde olduğuna dikkat çeken Sultan şunları söyledi:  “Söylediklerinin arkasında dursunlar. Biz de bunu bekliyoruz. Onlarca kişi çok sayıda şehirden geldik.  Gözümüz kulağımız televizyonda. Adalet Bakanına sesleniyorum bir an önce taleplerimize kulak versinler. Bir an önce görüşün sistematikleşmesi gerekiyor.” 
 
‘Görüşmeler güvence altına alınmalı’ 
 
Batman’dan gelen Afiye Bitmen’in kız kardeşi Berivan Bitmen, Bünyan Cezaevi’nde tutuklu. Kardeşinin 5 aydır açlık grevinde olduğunu söyleyen Afiye, “Durumları iyi değil. Bir ay önce görüşüne gittiğimde yürümekte zorlanıyordu. Avukatının verdiği bilgiye göre vücudunda kitle çıkmış. Beden olarak çökmüşler. Bir an önce açlık grevlerinin sonlanması için görüşmelerin güvence altına alınması gerekiyor. Meclis Başkanı ile görüştüğümüzde bizi dinledi. Sizin talebinize kulak vereceğiz dedi. Daha sonra Adalet Bakanı ‘yasak kalktı’ dedi ama bu yeterli değil. Öyle olsaydı tutsaklar da açlık grevi eylemini sonlandırırdı. Tecrit tam anlamıyla bitmeden bu eylem de bitmeyecek. Eğer bir adım atıldıysa bir an önce devamı da gelmeli” dedi.