Ölüm orucundaki Burhan Şık’ın annesi: Çocuklarımız özgürlük fedaileridir

  • 09:07 20 Mayıs 2019
  • Güncel
VAN - Ölüm orucundaki Burhan Şık’ın annesi Ferah Şık, acilen çözüm çağrısında bulunarak, “Onlar özgürlük fedaileridir. Biz annelere nasıl bir sorumluluk düşerse yerine getirmeye hazırız. Ablukalar ve saldırılarla çocuklarımızın sesini duyurmaktan vazgeçiremezler” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevleri devam ederken, 30 tutsak eylemini ölüm orucuna dönüştürdü. 15 tutsak 30 Nisan’da 15 tutsak da 10 Mayıs’ta ölüm orucuna başladı. Patnos Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Burhan Şık’ın annesi Ferah Şık, Burhan’ın durumu hakkında bilgi verirken, ölümler olmadan adım atılması çağrısında bulundu. 
 
‘Ayakta duramıyor, konuşmakta zorluk yaşıyor’
 
Burhan’ın 1 Mart’ta açlık grevine girdiğini ve 10 Mayıs’ta da eylemini ölüm orucuna dönüştürdüğünü aktaran Ferah, “Görüşe gittim. Sağlık durumu çok kritikti. 5 kilo vermiş, ayakta duramıyor ve midesinde ciddi bir yanma var. Konuşmakta zorluk yaşıyor. Bu insanlar bedenini özgürlük uğruna ölüme yatırmışken, bu kadar sessiz kalınması kabul edilecek bir şey değildir. Halkımızdan isteğimiz bu sese ses olmalarıdır. Sessizlik ölümdür, sessizlik öldürür” dedi. 
 
‘Annelerin korkusu olmaz’ 
 
“Söz konusu çocuklarımız ise biz annelerin hiç bir korkusu olmaz” diyen Ferah, hükümetin acilen adım atmasını istedi. Taleplerinin meşru ve karşılanabilir bir talep olduğunun altını çizen Ferah, şöyle devam etti: “Kim açlıktan ölmek ister ya da kim her gün bedeninin eridiğini görmek ister? Sadece bir talepleri ve amaçları var ve gerçekleşene dek geri adım atmayacaklardır. Cumhurbaşkanı toplumsal sorumluluğunu yerine getirmeli ve tecridi sonlandırmalıdır. Bir annenin bile yüreği yansın istemiyoruz. Bizler barış yanlılarıyız. Ne kadar saldırılarla ve asker ablukalarıyla bizi korkutmaya çalışsalar da biz korkmuyoruz, biz Kürt’üz biz varız ve sonuna kadar da var olmaya devam edeceğiz.” 
 
‘Özgür günleri onlar getirecektir’
 
Oğlunun barış için bedenini ölüme yatırdığını belirten Ferah, “Biz biliyoruz ki özgür günleri onlar getirecektir. Onlar özgürlük fedaileridir. Biz annelere nasıl bir sorumluluk düşerse yerine getirmeye hazırız. Ablukalar ve saldırılarla mücadelenin sesini kısamazlar. Hiç bir şey çocuklarımız kadar değerli ve önemli değildir. Bizi vursalar da bizi yerlerde de sürükleseler çocuklarımızın sesini duyurmaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu Ramazan ayında bu zulmü Allah kabul etmeyecektir. Bunlar nasıl kendilerine nasıl müslümanız diyebiliyorlar” diye sordu. 
 
‘Umutluyuz ve inanıyoruz’ 
 
Çocuklarının talebinin kendilerinin de talebi olduğunun altını çizen Ferah, son olarak şu çağrıda bulundu: “Hiçbir şey yaşatmak kadar onurlu değildir. Biz anneler ölelim ama anne yüreği yanmasın. Herkesin bu tarihi direnişe sahip çıkması gerekir. Zafer yakındır ya bugün ya da yarın. Bizler çocuklarımıza inanıyoruz ve umutluyuz ki bu direniş amacına ulaşacaktır.”