'Bir gün çocuklarının aç olmasına dayanabilirler mi?’

  • 09:30 20 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Kardeşinin cezaevine girdiği 1992’den bu yana 4 kez açlık grevine girdiğini aktaran Erdem Kızıldemir, tek bir amaç uğruna kenetlenip Ankara’ya geldiklerini belirterek, “Vicdanlı olan ve yaşamı savunan herkesi buna dikkat çekmeye çağırıyoruz. Kendi çocuklarını düşünsünler. Bir gün çocuklarının aç olmasına dayanabilirler mi?” diye sordu. 
 
Çocukları açlık grevinde olan ve çeşitli illerden Ankara’ya gelen anneler Meclis’te başlattıkları eylemi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ne taşıdı. 5 gün boyunca Meclis’te çocuklarının taleplerinin karşılanması için bekleyen anneler, direnişlerini HDP Genel Merkezi'nde büyük bir kararlılıkla sürdürüyor. Açlık grevinde ve ölüm orucunda olanların taleplerin karşılanması için Ankara'ya gelen tutsak yakınlarından biri de Erdem Kızıldemir. Diyarbakır’dan gelen Erdem Kızıldemir’in kardeşi Tahir Kızıldemir, 1992’den bu yana cezaevinde. Tahir'in 1 Mart’tan beri açlık grevinde olduğunu söyleyen Erdem, tüm tutsaklar için Ankara’ya geldiklerini belirtti. 
 
‘27 yıldır tutuklu olan kardeşimin 4’üncü açlık grevi’
 
Kardeşinin cezaevine girdiğinden bu yana 4 kez açlık grevine girdiğini aktaran Erdem, Meclis’te Meclis Başkanı ile yaptıkları görüşme ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün avukat yasağının kalktığını belirtmesinin ardından bir gelişme olmadığına dikkat çekti.  Erdem, “Burada da bekleyişimiz devam ediyor. Devlet yetkililerinden bir açıklama bekliyoruz. ‘Tecridin kalktığı’ söylendi biz de avukatların görüşe gitmesini bekliyoruz” dedi. Erdem, sivil toplum örgütlerine de seslenerek, girişimlerde bulunmalarını istedi. 
 
‘Kardeşim için ölüme de giderim’ 
 
Ailelerin tümünün tek bir talep etrafında kenetlendiğini vurgulayan Erdem, şunları söyledi: “Yarını beklemiyoruz. Hemen şimdi taleplerin karşılanmasını istiyoruz. Artık bekleyecek vaktimiz yok. Ölümlerin çıkmasını istemiyoruz. Günlerdir buradayız. Kimi evladı, kimi kardeşi kimi de eşi için geldi buraya. Hepimizin amacı, talebi aynı. Diyalog kurulsun, İmralı tecridi son bulsun istiyoruz. Artık gücümüz kalmadı. Sokaklardayız. Evimizden uzağız. 8 gündür buradayız. Sokaklarda olmayı, buralara gelmeyi bizde istemiyoruz ama bizi buna mecbur bıraktılar. Evlat, kardeş için insan her yere gider. Ben kardeşim için kendimi ölüme de götürürüm.” 
 
'Kendi çocuklarını düşünsünler'
 
30 tutsağın ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Erdem, “Bir insan bir gün bile açlığa dayanamazken günlerdir tutsaklar aç. Biz hepsinin durumuna dikkat çekiyoruz ama bizim için öncelikli olan ölüm orucundakilerin durumu. Eğer hemen çözüm olmazsa yarın öbür gün ölüm orucuna katılım da artar. Kendileri de bunu söylüyor. Umarım bunlar yaşanmadan önce bir diyalog kurulur. Vicdani olarak buna her kesimin ses çıkarması gerekiyor. Çağrım tüm insanlaradır. Türk, Kürt, Çerkes fark etmez. Vicdanlı olan ve yaşamı savunan herkesi buna dikkat çekmeye çağırıyoruz. Kendi çocuklarını düşünsünler. Bir gün çocuklarını aç olmasına dayanabilirler mi” diye sordu.