AKP’den borç savunması: Amerika’nın, Çin’in borcu var

  • 19:14 20 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - MARSU’da kayyım döneminde yapılan borçlanmanın usulsüzlükleri genel kurul toplantısında tartışıldı. HDP Meclis üyesi Mehmet Ali Amak, MARSU’da asker, polis eşlerinin iş yapmadan maaşa bağlandıklarını açıklarken, kayyım döneminde yapıldığı iddia edilen projelerin son durumlarını fotoğraflarla paylaştı.  
 
Mardin Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi, aylık 6 milyon geliri olmasına rağmen kayyım döneminde 620 milyon TL borçlandırılan Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) faaliyet raporunu tartışmak amacıyla MARSU Genel Kurulu’nu toplandı. Belediyeye bağlı Kent A.Ş.’de gerçekleştirilen toplantıda, MARSU yönetiminin su fiyatlarının artırılması önerisiyle kayyım döneminde yapılan borçlandırma ve ihaleler konuşuldu. 
 
Meclis’e MARSU’nun durumuyla ilgili bilgilendirme yapan MARSU Genel Müdür Vekili Tahsin Bulut, su fiyatlarına ve atık su fiyat tarifelerine zam yapılmasını uygun gördüklerini belirterek, önerilerini sundu. Zam yapılması önerisi HDP’liler tarafından tepkiyle karşılanırken, teklifin neden kayyım döneminde getirilmediğini sordu. HDP’liler, suyun insanların en doğal hakkı olduğunu ve ücretsiz olması yönünde çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çekti. HDP grubu, suya zam yapılmaması aksine MARSU’nun tasarrufa gitmesi gerektiğini belirtti. Yapılan oylamada AKP’lilerin de karşı çıkması ile meskenlerde su tarifelerine zam yapılması oy birliği ile reddedildi. 
 
‘Personel sayısı iki katına çıkarıldı’
 
Ardından kayyım dönemine ilişkin MARSU’nun faaliyet raporu tartışıldı. MARSU’nun yapmış olduğu harcamalar ve gerçekleştirilen ihalelere dair HDP Grup Sözcüsü Mehmet Ali Amak söz aldı. Mehmet Ali,  kayyım döneminde MARSU’nun borçlandırılmasının usulsüz olduğunu belirterek, usulsüzlükleri tek tek anlattı. 
 
MARSU’ya yapılan personel alımlarıyla sözlerine başlayan Mehmet Ali, personel alımının “hizmet odaklı olmayıp, siyasi yandaşları belediyeye yerleştirme” şeklinde olduğuna dikkat çekti. MARSU’da personel sayısının Kasım 2018’den sonra iki katına çıkarıldığını aktaran Mehmet Ali, alımların ihtiyaç ve liyakat esaslarına ilişkin yapılmadığını vurguladı. MARSU’daki personel alımları ve müdür atamalarının kayyım döneminde nasıl yapıldığını örnekleriyle anlatan Mehmet Ali, “Kayyum ile beraber gelen asker ve polislerin eşleri işe alınmış. Yani askerler geliyor burada müdür oluyor, daire başkanı oluyor. O da yetmiyormuş gibi bir de Çorum’dan, Elazığ’dan, Kayseri’den eşlerini de getirip, burada personel olarak alıyorlar ve bir iş de yapmıyor sadece maaş alıyorlar” diye belirtti. 
 
‘Alınan personeller kimlerdir?’
 
MARSU’da 4 Kasım 2018’den sonra alımı yapılan 250 personele anlam veremediklerini kaydeden Mehmet Ali, “Kaba bir hesap yapınca bu personelin gideri 1 milyon TL’nin üzerinde yapıyor. İşte size DEDAŞ’ın borcu. Eğer teknik olarak personel alınmışsa kabulümüzdür. Sahaya çıkar sahada çalışmalarını yaparlar. Ama her ne hikmetse bu personelin birçoğu saha da değil de sadece müdürlüklerde, odalarda çalışıyor. Nereden bakarsanız her çalışan personelin yanına bir tane de ekstradan personel yerleştirilmiş. Siz bu personeli alırken, işe göre mi personel aldınız yoksa personele göre iş mi ayarlamaya çalıştınız. Nusaybin gibi bir yerde 47 personel çalışıyor. Bu 47 personelin 4 tanesi sahada çalışıyor. Geriye kalanı nerede, kimlerdir?” diye sordu. 
 
‘Dosyaların tek tek incelenmesi için bir komisyon kurulmalıdır’
 
2018 yılında MARSU’nun tahmini bütçesinin 309 milyon 666 bin 816 TL olarak belirlenmesinin de gerçekçi olmadığını kaydeden Mehmet Ali, tahmini bütçenin yılsonunda 139 milyon TL olarak gerçekleştiğini belirtti. Mehmet Ali, bunun yapılmasındaki amacın yapılacak usulsüz harcamaların önünü açmak olduğunu söylerken, gelirin ise tahsilattan değil, İller Bankası’ndan kredi kullanılarak sağlandığını ifade etti. İhalelerden örneklerle devam eden Mehmet Ali, şöyle dedi: “Kızıltepe İçme Suyu Şebekesi Projesi ihalesi 45 milyon 236 bin TL. Nerede yapılıyor? Bileniniz var mı? İhaleyi alan firma 16 ila 20 milyon TL arasında bir fiyat ile alt yüklenici firmaya verilmiş. Yaklaşık maliyetin ne kadar şişirildiğini göstermektedir. Bu nedenle bu ihale dosyalarının tek tek incelenmesi için bir komisyon kurulmalıdır.” 
 
Projeleri fotoğrafları ile gösterdi 
 
Kayyım döneminde yapılan ihaleler sonucunda bitirildiği iddia edilen projelere de değinen Mehmet Ali, projelerin ihalelerinin nasıl yapıldığına dair HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik’in soru önergesiyle ortaya çıktığını belirtti. Bitirildiği iddia edilen birçok projeye henüz başlanmadığını vurgulayan Mehmet Ali, bitirildiği belirtilen projelerle ilgili fotoğrafları tek tek göstererek, “İşte yapıldığı söylenen projeler. Kimin hakkı var bu halkın hakkını yemeye, kimin hakkı var? Kim nasıl bunun hesabını verecek? Kim nasıl bunun savunmasını yapacak? Nitelik bunun için ihtiyaçtır. Nitelik olmadığı zaman yaşanacak olan sorunlar bunlardır. Yani koriger boru nedir bilmeyen bir adam, silah biliyor, top, tank biliyor. Ne işi olur boru ile kanalizasyon ile ne işi olabilir. İşi olmayan adam gelip burada askeri yöntemlerle, polisi yöntemlerle burada MARSU’yu yönetiyorsa dua edelim ki biz şu an ayaktayız” ifadelerini kullandı. 
 
AKP’den borç savunması: Amerika, Çin’in de borcu var
 
AKP Meclis grubunun sözcüsü olan Yeşilli Belediye Başkanı Hayrettin Demir ise, MARSU’nun HDP döneminde şekillendirildiğini iddia ederek, kayyım dönemi çalışmaları savunmaya çalıştı. Hayrettin Demir, asker polis eşlerinin de kamuda çalışma hakkı olduğunu söyleyerek savunma yaparken, “Borçlanma diyorsunuz. Devlet borçlanıyor. Amerika’nın borcu var, Çin’in borcu var, şirketlerin borcu var. Bugün benim ilçemde 3 bin nakliyeci var, 3 bin nakliyecinin yüzde 99’u bankalardan aldığı borç kredileriyle ayakta duruyor. Borçsuz devlet olmaz. Borçsuz belediye olmaz. Borçsuz şahıs olmaz. Borçsuz kurum olmaz” dedi. 
 
Hayrettin Demir’in HDP’ye dönük suçlamalarına HDP grubundan tepki gelirken, oturumda gerginlik yaşandı.