Meral Danış Beştaş: Adalet Bakanlığı gerekli adımı atsın

  • 20:00 20 Mayıs 2019
  • Güncel
SİİRT - Tutsak annelerinin çocuklarının ölüm haberini almamak için büyük bir direnç gösterdiklerini belirten HDP’li Meral Danış Beştaş, “Evlatları açlık grevinde olan onlarca annemiz büyük bir acıyla gelecek olumlu haberi bekliyor” dedi. 
 
İmralı tecridine karşı cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsakların aileleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Siirt Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya, İHD Şube Başkanı Salih Kılıçaslan ve İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ekrem Bilek ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıdık Taş da katıldı. 
 
HDP’li vekil Meral Danış Beştaş, tutsak annelerinin Türkiye’nin her tarafında alanlarda olduğunu belirterek, çocuklarının ölüm haberini almamak için büyük bir direnç gösterdiklerini söyledi. “Türkiye ve Kürdistan’ın her yerinde olduğu gibi Siirt’te de evlatları açlık grevinde olan onlarca annemiz büyük bir acıyla gelecek olumlu haberi bekliyor” diyen Meral, açlık grevindeki tutsaklar ile ölüm arasında bir nefes kadar mesafe olduğunu kaydetti.
 
‘Gerekli adımlar atılsın’
 
Sivil toplum kuruluşlarının taleplerin karşılanması için büyük çaba içerisinde olduğuna işaret eden Meral, eylemlerin sürdürülmesinin nedeninin ise kamuoyunun AKP’ye karşı güvensizliğinden kaynaklandığını söyledi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, “Tecrit kaldırılmıştır” sözünü anımsatan Meral, gerekli adımların atılması gerektiğinin altını çizdi.