Feleknas Uca: Saldırılar arttıkça direniş büyüyor, inanç artıyor

  • 09:14 21 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Polis saldırısında yaralandığı kolunda kırık tespit edilen HDP’li vekil Feleknas Uca, Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri’nden sonra beyaz tülbentli annelerin tarihi bir mücadelesinin başladığını belirterek, “Hiçbir gerekçe bu saldırıları meşrulaştıramaz. Çocuklarına gözdağı vermek için annelerine saldırıyorlar ama anneler ve tutsaklar bu tarihi direnişi zaferle taçlandıracaktır” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 8 Kasım 2018 tarihinden bu yana açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in eylemi 195’inci gününde. Aynı taleple cezaevlerine yayılan eylem ve ölüm oruçları da kritik aşamada. 
 
Çocuklarının sesini duyurabilmek için her gün cezaevleri önüne giden ve sokaklara çıkan anneler ise, polis şiddetine maruz kalıyor. Batman’daki eyleme yönelik gerçekleştirilen polis saldırısında HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca da kolundan yaralandı. Hastaneye giden Feleknas’ın kolunda kırık tespit edildi. Hiçbir gerekçenin bu saldırıları meşrulaştıramayacağını belirten Feleknas, çözüm için adım atılması gerektiğini vurguladı. 
 
‘Tecrit kadın öncülüğünde kırılacak’
 
Tutsak annelerinin ve açlık grevi direnişçilerinin eylemini selamladığını ifade eden Feleknas, tarihi bir direnişe tanıklık ettiklerinin altını çizdi. Feleknas, Leyla Güven öncülüğündeki direnişin her yere yayıldığını kaydederek, “Leyla öncülüğünde başlayan bu direniş bugün beyaz tülbentli anaların direnişiyle büyüyor. Anneler sokaklarda çocuklarının sesini duyurabilmek için çok büyük bir direniş gösteriyor. Kadın öncülüğünde tecridin kırılacağına inanıyoruz. Kadın ve gençlerin öncülüğünde bu topraklara demokrasi, barış ve özgürlük gelecektir. Çocuklarına gözdağı vermek için annelere saldırıyorlar. Anneleri korkutarak çocuklarını korkutmaya çalışıyorlar. Annelerin bu politikalara sessiz kalacağını düşünüyorlar ama bugün görüyoruz ki anneler büyük bir kararlılık ile direnişine devam ediyor” dedi. 
 
‘Beyaz tülbentli annelerin tarihi bir mücadelesi başladı’
 
Saldırı arttıkça direnişin de büyüdüğünü dile getiren Feleknas, “Saldırı arttıkça başarıya olan inanç da artıyor. 1990’lı yıllarda nasıl Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri mücadelesi başladıysa, bugün de beyaz tülbentli annelerin tarihi bir mücadelesi başlamış durumda. Özellikle şunu söylemem gerekiyor. En dikkatimizi çeken şey kadın polislerin taşıdığı kin ve nefret. Annelerin eyleminde kadın polisler çok saldırgan oluyor. Elbette hepsi öyle ama bir kadının ve belki de bir annenin, başka bir anneye bu şekilde saldırması yaralıyor. Bu zihniyeti de elbette biz yıkacağız, biz ortadan kaldıracağız. Batman’da bize saldıran da kadın polislerdi. Bu kadın polisler benim kolumu kırdılar. Gebze’de en çok kadın polisler anneleri darp ediyor. Karşı durup, saldırıları önlemek yerine saldırıyı ağırlaştırıyorlar” diye konuştu.
 
Annelerin direnişinin zafere ulaşacağına inandıklarını aktaran Feleknas, “Bu saldırı ve baskılar amacına ulaşamayacak. Anneler amacına ulaşana dek sokaklara çıkacaktır. Hiçbir saldırı, hiçbir baskı annelere geri adım attıramayacaktır. Annelerin terlikleri adaletin simgesi oldu, anneler terlikleriyle direndiler ve direnecekler” ifadelerini kullandı.