Nevin Yıldırım'dan kadınlara: Başkalarını kurtarıcı olarak beklemeyin

  • 09:01 22 Mayıs 2019
  • Hukuk
Yeşim Oruç
 
ANTALYA - Kendisine cinsel saldırıda bulunan erkeği öz savunma hakkını kullanarak öldürdüğü için 7 yıldır tutuklu yargılanan Nevin Yıldırım, dava sürecinde kendini anlatmakta çok sorun yaşadığını dile getirirken, kadınlara da şu mesajı verdi: “Hayatlarını kendileri kurabileceklerine inansınlar. Birilerini kurtarıcı olarak beklemesinler. Hayatın tadını çıkarıp mutlu yaşasınlar.”
 
Isparta'nın Yalvaç ilçesine bağlı Korukaya köyünde Nevin Yıldırım, kendisini sistematik cinsel saldırıya maruz bırakan Nurettin Gider'i 28 Ağustos 2012 tarihinde öz savunma kullanarak öldürmüştü. Kadınları türlü şiddet biçimlerine maruz bırakan erkeklere “iyi hal” ve “haksız tahrik” indirimleri yağdıran “erkek yargı”, Nevin’in tüm yaşadıklarını görmezden gelerek müebbet hapis cezasına hükmetti. 
 
2015 yılında müebbet hapis cezası verilen Nevin’in davası Yargıtay’ın kararı bozmasıyla Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Ocak 2018 tarihinde yeniden görülmeye başlandı. Ancak yerel mahkeme tekrar Nevin’in müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmedince dosya bir kez daha Yargıtay’a taşındı. Bu kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın onanması yönünde görüş bildirerek dosyayı Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi. 16 Mayıs günü Yargıtay'da görülen duruşma karar için 23 Mayıs'a ertelendi. 
 
Yarın görülecek duruşmada bir kez daha özgürlüğünü talep edecek olan Nevin, medyada hakkında çıkan haberleri, mahkememin tutumunu ve kadınların kendisiyle dayanışmasını ajansımıza değerlendirdi. 
 
‘Yargının tutumu eksik ve taraflı’
 
Kadınların davasını sahiplenmesi ve onunla dayanışmasının kendisine iyi hissettirdiğini belirten Nevin, “Kadınların dayanışması, yalnız olmadığımı, sesimi duyanların olduğunu hissettirdi. Kadın olarak yalnız bırakılmamak güzeldi” dedi. Nevin, yargılama süresince tanıklık ettiği yargının tutumunu da çok kısa ve net bir şekilde değerlendirdi: “Eksik. Taraflı.”
 
‘Haberlerde karşı tarafın iddialarına daha çok yer veriliyor’
 
Dava süreci boyunca hakkında çıkan haberleri takip ettiğini, ancak her haberin içeriğinin doğru olmadığını kaydeden Nevin, “Karşı tarafın asılsız iddialarına daha çok yer veriliyor. Benim gerçekte yaşadıklarım detaylı aktarılmıyor” diyerek medyada kendisi hakkında çıkan haberleri eleştiri.
 
‘Kendimi anlatmada çok sorun yaşadım’
 
“Kendimi anlatmada çok sorun yaşadım. Hatta anlatamadım” diyen Nevin, maruz bırakıldığı cinsel saldırı hakkında artık konuşmak istemediğini, bu konunun kendisini oldukça yıprattığını ifade etti. Dava sürecinde de söylemek isteyip söylemediği çok şey olduğunu kaydeden Nevin, “İçimde kalan çok şey var. Hangi birini anlatayım. Ve hala anlatacak gücüm yok. Psikolojik olarak biraz olsun toparlamışken yeniden başa dönmek istemiyorum” ifadelerini kullandı. 
 
Nevin’den kadınlara mesaj var
 
Nevin, kadınlara ise şu mesajı verdi: “Hayatlarını kendileri kurabileceklerine inansınlar. Birilerini kurtarıcı olarak beklemesinler. Kendi ayakları üzerinde durabilirler. Başlarına gelen kötü şeyleri söylemekten korkmasınlar. Başka kadınlar var onları anlayacak, dayanışacak. Dayanışmaktan vazgeçmesinler. Hayatın tadını çıkarıp mutlu yaşasınlar.”