Açlık grevindeki Rahşan tek başına hücrede tutuluyor

  • 09:02 22 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - Tek kişilik hücrede açlık grevine devam eden Rahşan Aydın için refakatçi talep eden yakınları, “Son süreçte Abdullah Öcalan’la görüşmeleri olumlu karşılıyorlar. ‘Kimseye göre karar vermeyiz. Biz kendi kararımızı kendimiz veririz, İmralı’dan gelen her haberi önemseriz’ dedi” diye belirtti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 26 Aralık 2018 tarihinden bu yana Şakran 1 Nolu Kapalı Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan Rahşan Aydın, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onaylandığı gerekçesiyle eyleminin 118’inci gününde tek kişilik hücreye alındı. Eyleminin 148’inci gününde olan Rahşan’ın yanına refakatçi alınması veya diğer koğuşlardan arkadaşları ile aynı koğuşa alınması için cezaevi idaresine ve Adalet Bakanlığı’na yapılan başvuruya ise yanıt verilmedi. 
 
Babası Osman Aydın ve kardeşi Zelal Aydın, Rahşan’ın moralinin iyi olduğunu ancak tek başına hücrede kalmasından dolayı kaygılı olduklarını belirterek, bir an önce başvurularının cevaplandırılmasını istedi. 
 
‘Bakımının zorlaşması kalıcı hasarları arttıracak’
 
Hücrede kaldığı için bakımının zor olduğunu ve bu yüzden kardeşi için kaygılandığını vurgulayan Zelal, bu durumun kalıcı hasarların artması anlamına geldiğine işaret etti. Rahşan’ın yalnız kalmasını istemediklerini ifade eden Zelal, “Bize ‘İstedikleri kadar oyalamaya çalışsınlar biz yine de direnişi bırakmayacağız’ dedi. Grevin 148’inci gününde ama morali iyiydi. Bize de moral veriyordu. ‘Bize destek olun bizim burada olduğumuzu unutturmayın’ diyordu. Tecrit kalksın istiyor. Onlara destek olmalarını istiyoruz” dedi.
 
‘Tecrit kaldırılmadan grev bitmeyecek’
 
Baba Osman Aydın da, Rahşan’ın 15 Mayıs günü yüksek tansiyon, baş ağrısı ve kaşınma nedeniyle fenalaştığını ve hastaneye kaldırıldığını ancak tedaviyi reddederek geri getirildiğini aktardı. Tutsakların taleplerinin bir an önce karşılanması gerektiğini belirten Osman, “Direnişlerine saygı duyuyor ve arkasında duruyoruz. Bir an önce olumlu adım atılmalı ki çocuklarımız eski durumlarına dönsün. Refakatçi ya da arkadaşları bir araya gelsin diye taleple bulunduk. Durumları an be an değişiyor. Tansiyon düşüyor. Her an düşüp kafasını çarparak ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Uykularımız kaçıyor” diye konuştu. 
 
‘İmralı’dan gelen her haberi önemseriz’ 
 
Tutsakların cezaevi idaresinden istedikleri her ihtiyacın ancak yarısının getirildiğini, vitamin haplarının 2-3 gün arayla verildiğini ve bu şekilde işlevsizleştiğini dile getiren Osman, şunları dile getirdi: “Giyeceğin bile yarısını veriyorlar. Kitaplar, dergiler, gazeteler 3 aydan fazladır kısıtlı veriliyor. Radyolar toplandı. Dışarıdan iletişimi bizimle ve avukatlar aracılığıyla sağlıyorlar. Biz de içeri girerken 4 yerde aranıyoruz. Para yatırmak zor oluyor. Yatırdıklarına dair evrak veriliyor ama ne kadar yattığını öğrenemiyoruz. 1 buçuk saat içinde zorla yetişebiliyoruz çocuklarımıza. Açık görüşlerde yakınımızda duruyor gardiyanlar. Rahşan dışarıdakilerin seslerine ses katmasını istiyor. Demek ki bizi dışarıda güçsüz görüyor. ‘Biz canımızla savaşırken, siz neden dışarda sessizsiniz’ diyor. Son süreçte Abdullah Öcalan’la görüşmeleri olumlu karşılıyorlar. ‘Kimseye göre karar vermeyiz. Biz kendi kararımızı kendimiz veririz, İmralı’dan gelen her haberi önemseriz’ dedi.”