Ankara'daki nöbetten günün notu: Kadın dayanışması kazandırır

  • 19:06 22 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Açlık grevindeki çocukları için nöbetlerinin 9'uncu gününde olan anneler, gün içinde çok sivil toplum kuruluşunu ziyaret ederek seslerini duyurmaya çalıştı. Anneleri ziyaret eden Ankara Kadın Platformu üyeleri de barış için birlikte mücadelenin önemine dikkat çekti. 
 
Açlık grevindeki çocukları için Meclis'te başlattıkları eylemi Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi'ne taşıyan ve eylemlerinin 9'uncu gününde olan anneler, bugün de çeşitli dernek ve kurumları ziyaret etti. 
 
'Annelerin sesi başka bir sestir'
 
İlk olarak Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'nı (SES) ziyaret eden anneleri burada SES  Eş Başkanı Gönül Erden ve İbrahim Kara ile beraberindeki heyet karşıladı. Burada konuşan SES Eş Başkanı Gönül Erden, çocuklarını yaşatmak için aylardır çığlık atan, çaba sarfeden annelerin sözüne karşı söylenecek tüm sözlerin küçük kalacağını belirtti. Gönül, şöyle konuştu: 
 
"O yüreğinizin duygunuzun yanında çok bir şey ifade etmiyor. Biz hem bireyler olarak hem sağlık emekçileri olarak açlık grev eylemi başladığı günden bugüne herhangi bir kötü sonuçla karşılanmadan sonuçlanmalı dedik. Bu ülkenin bu anlamda kötü bir tarihi var. Bir diyalog zemini kurulması konuşulması ve daha kötüye gitmeden olumlu bir şekilde sonuçlanması için sözümüzü söyledik. Tecrit işkencedir, tecrit sağlıksızlıktır dedik tecrit insana aykırı bir durumdur dedik. Bunu yıllardır söyledik. Bugünde söylüyoruz. Ama sizin çarptığınız duvarlara biz de çarpıyoruz. Bugün siz nasıl muhatap bulamıyorsanız bizde aynı sorunu yaşıyoruz. Sağlık Bakanlığı'na, Adalet Bakanlığı'na, hem yazı yazdık hem görüşmek istediğimizi ifade ettik. Yine Sağlık Bakanlığı'na bağımsız heyetlerin girmesi ve takip edilmesi gerektiğini söyledik ancak cevap alamadık. Uzun süredir annelerin cezaevlerinde başlattığı eylem ve Ankara'da olmanız çok ses getirdi. Annelerin sesi başka bir sestir." 
 
'Bir çok kez çağrıda bulunduk'
 
Anneler ardından Türk Tabipler Birliği'ne gitti.  TTB Merkez Konsey üyesi Selma Güngör cezaevi koşullarını bildiklerini ve bu konuda deneyimli olduklarını belirterek, "Tecridin nasıl insanlık dışı olduğunu, sağlıksız koşulları yarattığını biliyoruz. Sağlık durumlarını dikkate alarak bir çok kez çağrıda bulunduk" dedi. Selma, ayrıca açlık grevlerini bitmesi durumunda cezaevlerindeki hekimlere broşür yolladıklarını ve bu konuda çalışmalarının olduğunu aktardı. 
 
TTB Konsey Başkanı Sinan Adıyaman da "Ne yazık ki açlık grevi konusunda deneyimli olduk. Elimizdeki bilgiyi herkesle paylaşıyoruz ve paylaşmaya devam edeceğiz Açlık grevleri devam ederken yaşanan sorunları azaltmak için çağrı yapmaya ve çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.  
 
'Haklı davayı destekliyoruz'
 
Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi ise anneleri İnsan Kakları Derneği Genel Merkezi'nde karşıladı. Anneleri karşılayan heyette yer alan yazar Fikret Başkaya, bugün İmralı'da gerçekleşen avukat görüşmesinin bir kırılmanın gerçekleşebileceği anlamına gelebileceğini belirtti. Bundan sonraki aşamada haklı olan açlık ve ölüm orucu eylemlerinin son bulmasını arzu ettiklerin söyleyen Fikret, "Biz şunu yapın, bunu yapın diyemeyiz. Haklı davayı destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Umuyorum en kısa sürede bir gelişme olacaktır. Kalbimiz yüreğimiz sizinle" diye konuştu.
 
'Bu söz rejimin suratına vurulmuş şamardır'
 
Baskın Oran ise başından beri süreci izlediklerini ifade ederek, "Geçen gün beni en çok etkileyen haber şuydu. Sizler bir yeryüzü sofrasına oturduğunuzda orucunuzu bir bardak suyla açtınız ve çocuklarımız açken biz daha fazla oruç bozamayız dediniz. Bu söz bu rejimin suratına vurulmuş en büyük şamardır, bundan daha fazlasını düşünemiyorum. Ben bu rejimin sorumluları arasında olmak istemezdim. Olmazdım o ayrı ama bu şamardan sonra bunların yerinde olmak bir yer yüzü şamarıdır" ifadelerini kullandı. 
 
 'Ateş düştüğü yeri yakmıyor'
 
Son olarak 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği'ne giden anneleri derneğin eş başkanı Mehtap Sakinci Coşkun ve üyeleri kapıda karşıladı. Annelerin acılarını paylaştıklarını kaydeden Mehtap, "Bizde yakınlarını kaybedenler olarak sizin acınızı paylaşıyoruz. Bizde 10 Ekim'de yakınlarımızı kaybettik ve sonrasında bir araya gelerek büyük bir aile olduk. Biz şunu biliyoruz ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor. Sizin eyleminiz çok anlamlı çocuklarınız için sesinizi yükseltiyorsunuz" dedi.
 
'Barış için mücadele etmeye devam edeceğiz'
 
Anneler ziyaretlerinin ardından HDP Genel Merkezi'ne döndü.  Anneleri burada da Ankara Kadın Platformu ziyaret etti. Kadın platformu adına konuşan Nebiye Merttürk, bir süredir annelere ciddi bir şiddet uygulandığını ve kendilerinin de şiddeti kınamak için yaptıkları eylemde şiddet gördüklerini hatırlattı. Nebiye, "Mutluluğun bize yasaklandığı dönemden geçiyoruz. Zulme beraber ses çıkarmaya çalışıyoruz. Annelere uygulanan şiddet sadece annelere uygulanmıyor aynı zamanda bu saldırı kadınların barış potansiyeline yönelik bir saldırıdır.  Sizin direnişinizi selamlıyoruz. Barış için beraber mücadele etmeye devam edeceğiz" diye belirtti. 
 
'Evlatlarınızın neden orada olduğu önemli değil'
 
Cumhuriyet Halk Partisi CHP)  temsilcisi Bahar San ise, annelerin yanında olduklarını belirterek, "Evlatlarınızın neden orada olduğu önemli değil hiç bir anne bu denli hırpalanmayı hak etmiyor.  Yanınızdayız hem evlatlarınıza hem de size geçmiş olsun" dedi. 
 
'Nerede olursak olalım kadın dayanışması bu zulmü kıracaktır'
 
Ankara Kadın Platformu'na geldikleri için teşekkür eden annelerden Nezahat Teke ise şunları söyledi: "Gencecik evlatlarımızı kardeşlerimizi bir arada görmek bizi umutlandırdı. Anne olmadan önce  kadınız, kadın mücadelesi veriyoruz. Buna inanıyorum ki nerede olursa olsun kadın dayanışması tüm zulmü kıracaktır. Öncelikle tecride dur dememiz gerekiyor. Erkek şiddetine, devlet şiddetine karşı da mücadele ediyoruz. Birlik olacaksa hep beraber olmalıyız. CHP, HDP, AKP farketmez. Kadın dayanışması bizim için önemli. Yaşasın kadın dayanışması."