Tutsak annesi: Çocuklarımıza bir şey olursa hesabını verirler

  • 09:01 23 Mayıs 2019
  • Güncel
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Açlık grevi eylemcisi Leyla Uyanık’ın annesi Şehriban Uyanık, çocukları için direnmekten vazgeçmeyeceklerini belirterek, annelerin her yerde direnişte olacağını söyledi. Devletin çözüm için adım atmadığını kaydeden Şehriban, “Çocuklarımıza bir şey olursa hesabını verirler” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi 197’inci gününe girdi. Aynı taleple Türkiye ve bölge cezaevlerinde 7 bini aşkın tutsak eylemlerine devam ediyor. 
 
Çocuklarının ölmesini istemeyen aileler de, her gün alanlara çıkmaya ve direnmeye devam ediyor. Tutsak anneleri, polislerin tüm engellemelerine ve saldırılarına rağmen sokağa çıkarak çocuklarının direnişini ve sesini duyurmaya çalışıyor. Bu annelerden biri de Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutsak olan Leyla Uyanık’ın annesi Şehriban Uyanık. 1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan Leyla’nın şimdilik ciddi sağlık sorunları yaşamadığını belirten Şehriban, Leyla ile beraber aynı cezaevinde olan çok sayıda tutsağın durumunun ise kritik olduğunu aktardı. Şehriban, “Geçen hafta Leyla’nın açık görüşü vardı, gidecektim ama çocuklarım izin vermedi. Gidince daha kötü olurum diye gitmemi istemediler, küçük kızım görüşe gitti” diye belirtti. 
 
‘Sincan Cezaevi’nde büyük bir baskı ve zulüm yaşatılıyor’
 
Kızının görüşüne dahi gidemediğini dile getiren Şehriban, “Görüşe girmeden önce aileler, tutsaklara moral verecekleri yönünde ağız birliği yapmışlar ama görüş başlayınca aileler tutsaklardan moral alıp çıkmışlar. Sağlık sorunları varmış ama ona rağmen moralleri yerindeymiş” dedi. Tutsaklara ayran, B1 vitamini ve şekerli içeceklerin verilmediği kaydeden Şehriban, “Şimdiye kadar çamaşır makinesi varken, açlık grevi ile birlikte çamaşır makinesini de onlardan almışlar. Bununla onlara geri adım attırmaya çalışıyorlar. Erkek gardiyanlar saatte 3 defa gidip onları gözetleyerek ve dinleyerek taciz ediyor. Tutsakların uyarılarına rağmen erkek gardiyanlar bunu yapaya devam ediyor. Radyoları ellerinden alındı. Gazete verilmiyor. Bütün hakları gasp edilmiş. Diyebiliriz ki Sincan Cezaevi’nde büyük bir baskı ve zulüm yaşatılıyor” diye konuştu. 
 
‘Ana akım medya gerçekleri görseydi eylem bu kadar uzamazdı’
 
Çocukları için direnmekten vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Şehriban, her yerde annelerin direnişte olacağını vurguladı. Devletin çözüm için adım atmadığını kaydeden Şehriban, “Çocuklarımıza bir şey olursa hesabını verirler. Biz haftalardır grevler son bulsun, tutsakların sesi duyulsun diye sokağa çıkıyoruz ama bizim sesimizi bastırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Yapsınlar. Bize geri adım attıramayacaklar. Daha önce de özgür basın aracılığıyla çağrılarımı tekrar ettim ve şimdi de sizin aracılığınız ile tüm anneler gibi çağrıda bulunacağım. Türk medyası da sizin gibi gerçekleri görseydi bu eylem bu kadar uzamazdı. Çocuklarımız omuzlarına büyük bir yük aldı. Biz de en başında üzerimize düşeni yapıp, sokağa çıksaydık bu kadar uzamazdı. Hepimiz evimizde oturduk ve bu yükü onlara verdik. Bundan sonra durmak yok, var olan tüm gücümüzle onlarla olacağız” ifadelerini kullandı.  
 
‘Onların yolu hakikat yoludur’
 
Şehriban, son olarak şunları söyledi: “Onların yolu hakikat yoludur. Talepleri talebimizdir. Onlarla gelecek olan barış ve özgürlük herkese gelecek ve herkese faydası olacak. Çocuklarımız ölmesin diye gerekirse biz ölürüz. Çocuklarımız onurlu bir yaşam istedikleri için, haksızlığa karşı durdukları için, barış için bedenlerini ölüme yatırdılar. Çocuklarımıza ses verilsin.”