Adalet Kaya: Kadın katliamlarının asıl nedeni devletin cezasızlık politikası

  • 09:06 23 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Kadın katliamlarının asıl olarak devletin cezasızlık politikalarından kaynaklandığını vurgulayan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, “Dahası ise kadın cinayetlerinin normalleştirilmeye çalışılması. Tek bir kadın zarar görmeyinceye dek mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. 
 
Diyarbakır Barosu’na kayıtlı ve Çınar ilçesinde avukatlık yapan Müzeyyen Boylu, bir buçuk yıl önce boşanma davası açtığı Doktor Mesut Issı tarafından geçtiğimiz günlerde katledildi. Müzeyyen’in katledilmesine tepkiler ise devam ediyor. Kadın katliamlarına ilişkin konuşan Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu.
 
Müzeyyen’in katledildiği haberini alır almaz olay yerine geldiklerini belirten Adalet, yaşananları büyük bir vahşet olarak tanımladı. Yaşanan katliamların asıl olarak devletin cezasızlık politikalarından kaynaklandığını vurgulayan Adalet, dahası ise kadın cinayetlerinin normalleştirilmeye de çalışıldığını kaydetti. Kadın cinayetlerinin durdurulmasındaki en önemli faktörün zihniyet dönüşümü olduğunun altını çizen Adalet, söz konusu zihniyet dönüşümünü gerçekleştirebilmenin ön şartının ise kadınların mücadeleyi yükseltmesi olduğunu vurguladı.
 
‘Tek bir kadın zarar görmeyinceye dek mücadelemiz sürecek’
 
Kadın katliamlarında yaşanan artışın özel savaş politikalarından ayrı ele alınamayacağını aktaran Adalet, şöyle dedi: “Her yerde şiddetin sınırsız bir şekilde ortaya çıktığını gözlemliyoruz. Bunların karşısında büyük bir mücadele alanı oluşturmalıyız. Zihniyet değişene, dönüşene ve tek bir kadın zarar görmeyinceye dek mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz bu mücadelede yaşamını yitiren kadınların mirasçılarıyız ve sonuna dek bundan vazgeçmeyeceğimizi ifade etmek istiyorum.”