Nusaybin Davası tutukluları: Biz vazgeçmeyeceğiz siz de susmayın

  • 09:13 23 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin Davası’ndan yargılanan ve 26 Şubat’tan bu yana açlık grevinde olan Faruk Engin ve Bawer Başak anneleri aracılığıyla gönderdikleri mesajda, “Direnişten vazgeçmeyeceğiz ama sizde bu zulüm karşısında sakın susmayın” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle bölge ve Türkiye cezaevlerinde başlayan açlık grevi eylemleri devam ediyor. 30 tutsak ölüm orucunda bulunurken, yakınları da alanlardan bir an olsun ayrılmıyor.  Şubat ayında görülen duruşmaları sonrası açlık grevine başlayan Nusaybin Davası’ndaki tutsaklar, 26 Şubat’tan bu yana açlık grevinde. 
 
Farklı cezaevlerinde grevde olan tutsaklar, aileleri aracılığıyla gönderdikleri mesajda, tecrit kırılana dek eylemlerini sürdürecekleri vurgusu yaptı.
 
‘Cezaevinde baskılar had safhada’
 
Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Faruk Engin’in annesi Şükriye Engin, oğlunun Şubat ayından bu yana grevde olduğunu belirterek, "Çocuklarımız her gün eriyor. Buna bir dur desinler artık. Zaten kaldıkları cezaevinde baskılar had safhada her gün darp ediliyorlar. Yedikleri yemekler az bir şeydi. Şimdi aylardır grevdeler. Oğlumla telefonla konuştuğumda sesi çıkmıyor konuşamıyordu. Biz bunu duymaya dayanamıyoruz. Aylardır görüşüne gidemiyorum. Hepsini çok merak ediyorum. Hepsi bizim çocuğumuz. Oğlum ve arkadaşları çok kilo vermişler. Durumları hiç iyi değil " dedi. 
 
'Ölmek için değil yaşamak için bedenlerini açlığa yatırdırlar’
 
Yaşanan sürece bir an önce cevap olunması gerektiğini vurgulayan Şükriye, "Bu tecrit sadece onlara değil hepimize yönelik. Onlar aç kalınca, onlar baskı altında olunca biz de mutlu olmuyoruz. Bir şey yapılsın. Çocuklarımız ölüyor. Onlar ölmek değil yaşamak için bedenlerini açlığa yatırdırlar. Şimdi her dakikanın önemi var. Bir an önce bir çözüm bulunması gerek. Daha fazla canımız ölmesin. Bizler barış istiyoruz. Çocuklarımız özgür olsun üzerlerindeki baskılar sona ersin. Gecemiz gündüzümüz belli değil artık. Başımızı yastığa koyduğumuzda uyuyamıyoruz. Bize sadece ‘sessiz kalmayın ne olursa olsun biz vazgeçmeyeceğiz ama sizde susmayın’ diyorlar" ifadelerini kullandı. 
 
'Koğuşlarına her gün baskın yapılıyor' 
 
Yine Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde aynı davadan tutsak bulunan Bawer Başak'ın annesi Ayşe Başak ise, "Bizim çocuklarımız ne yaptı? Ne hırsızlık ne de başka bir şey. Uyduruk cezalarla müebbet hapis cezası aldılar. Şimdi aylardır açlık grevindeler. Durumları hiç iyi değil. Aylardır oğlumla konuşamıyorum. Yüreğim kaldırmıyor sesini bitkin duymaya. O yüzden ablası konuşuyor. Durumu iyi değil, çok kilo vermiş. Zaten her gün baskı altındalar. Orada sürekli darp ediliyorlar. Şimdi de grevdeyken koğuşları sürekli basılıyor. Onlar için bir şey yapılsın. Kimse bir şey demiyor çocuklarımız her gün eriyor. Bu insanlık değil. Kimsenin çocuğu ölmesin. Anneyiz biz ciğerimiz yanıyor. Oğlum ‘Direnişten vazgeçmeyeceğiz ama sizde bu zulüm karşısında sakın susmayın’ dedi. Çözüm için bir an önce adım atılsın" diye konuştu.