Tutsakların ölüm orucu eylemi 24’üncü gününde

  • 09:17 23 Mayıs 2019
  • Güncel
 HABER MERKEZİ - Tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde 15 tutsağın başlattığı ölüm orucu eylemi 24'üncü gününe girerken, ikinci grupta yer alan 15 tutsağın ölüm orucu eylemi de 14'üncü gününe girdi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde açlık grevinde olan tutsaklar, eylemlerini bir üst aşamaya taşıyarak 30 Nisan'dan itibaren ölüm orucuna başladı. Van, Diyarbakır, Bakırköy ve Gebze cezaevlerinde 5'i kadın toplam 15 tutsağın ölüm orucu eylemleri 24'üncü gününe girdi. Devlet yetkililerinin sessizliği ve duyarsızlığına karşı eylemlerini ölüm orucuna dönüştüren tutsaklar, "Yükselen direniş çığlıklarımızı duymayanlar ve görmeyenler bir an olsun kendi insanlığını sorgulamalıdır. Direnişimizi zaferle taçlandıracağız ve mutlaka kazanacağız" dedi. 
 
Ölüm orucuna giren tutsakların birçoğu daha önce açlık grevinde olan isimler.  
 
Ölüm orucunda olan ilk grup tutsağın isimleri şöyle:
 
Aslı Doğan: Elazığ Karakoçan doğumlu. 36 yaşında. 19 yıl hapis cezası almış ve 14 yıldır tutsak. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde.
 
Zozan Çiçek: 1992 Diyarbakır doğumlu. 9 yıl 9 ay ceza alan Zozan, 3 yıla yakındır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde tutsak bulunuyor. 1 Mart'tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeydi. 
 
Nesrin Akgül: Muş Varto doğumlu. 15 Ocak'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oldu. 2008 yılından bu yana tutsak olan ve 18 yıl hapis cezası alan Nesrin, şu an Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Şükran Aydın: Erzurumlu ve 22 yaşındayken Antep'te yakalandı, işkenceye maruz kaldı. 12 yıldır tutuklu olan Şükran, 130 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Şükran, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Ardıl Çeşme: Diyarbakır Lice doğumlu. 1994 yılında müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Gebze Kadın Kapalı Cezaevi'nde 1 Mart'ta süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dahil oldu.
 
Ahmet Topkaya: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak. 1992 yılında Diyarbakır'ın Hani ilçesinde dünyaya gelen Ahmet, 2016 yılının Haziran ayında Lice ilçesi kırsalında başlatılan askeri operasyonlar sırasında yaralı olarak yakalandı. Ahmet'e, yargılandığı mahkemece 22 yıl hapis cezası verildi. Ahmet, tutuklandığı 2016 yılından bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi'nde bulunuyordu ve 1 Mart'tan bu yana da açlık grevindeydi. 
 
Ferhat Turgay: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak. Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Ferhat, 2016 yılının Mart ayında Bağlar ilçesinde ilan edilen "Sokağa çıkma yasağı" sırasında gözaltına alınarak, çıkarıldığı mahkemece savunma yapmasına dahi izin verilmeden 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ferhat, 1 Mart'tan bu yana süresiz dönüşümsüz açlık grevindeydi. 
 
Ergin Akhan: Muşlu. Diyarbakır'da 2015 yılında tutuklandı ve Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde. 
 
Enver Dönmez: Urfa Viranşehirli olan Enver Dönmez, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak. 4 yıldır cezaevinde olan Enver, "Örgüt üyesi olmak", "Ateşli silah bulundurmak" ve "Patlayıcı madde bulundurmak" iddialarıyla 22 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İmralı tecridine karşı 16 Aralık 2018 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan Enver, açlık grevini 136'ncı gününde ölüm orucuna çevirdi. 
 
Abdulhalik Kaplan: Diyarbakır Liceli olan Abdulhalik Kaplan, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak.  
 
İhsan Bulut: Aslen Siirtli olan İhsan, 27 yaşında. Van Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi'nde tutsak. 29 Ocak 2016'dan beri tutuklu olan İhsan, 1 Mart'tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeydi.   
 
Ahmet Anığı: Van Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi'nde tutsak. 1996 yılında Ağrı'da doğan Ahmet, 19 yaşında tutuklandı ve götürüldüğü Ağrı Kapalı Cezaevi'nde 12 gün tek kişilik hücrede tutuldu. 28 yıl hapis cezası verilen Ahmet, Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi'nde bir yıl kaldıktan sonra 2016 yılında Van Yüksek Güvenlik Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi. Ahmet, 1 Mart'tan bu yana açlık grevindeydi. 
 
Özhan Ceyhan: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde. Ölüm orucuna dahil oldu. 
 
Vedat Özağar:  Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutsak. Kars'ın Digor ilçesine bağlı Tırmaşin köyünde doğan Vedat 26 yaşında, 17 Eylül 2015'ten beridir de tutsak. 1 Mart'tan bu yana açlık grevindeydi. 
 
Erol Cengiz: Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nde ölüm orucuna dahil olan tutsaklardan.
 
15 tutsak daha ölüm orucuna başladı
 
Öte yandan PKK ve PAJK'lı tutsaklar yaptıkları açıklama ile 10 Mayıs'tan itibaren 15 tutsağın daha ölüm orucuna başlayacağını duyurmuştu. Ölüm orucuna başlayan ikinci gruptaki tutsakların eylemi ise 14'üncü gününe girdi. Ölüm orucunda olan ikinci grup tutsağın isimleri şöyle: 
 
"Kandıra Cezaevi'nden
 
Yaşar Cinbaş
 
Muhammed İnal
 
Diyadin Akdemir
 
Engin Kahraman
 
Bolu F Cezaevi'nden
 
İbrahim Doğan
 
Ahmet Emin Eren
 
Mustafa Taştan
 
Patnos Cezaevi'nden;
 
Sena Efe,
 
Burhan Şık
 
Faysal Atak
 
Şafii Kayhan
 
Tekirdağ 1 Nolu Cezaevi'nden
 
Reşat Özdil
 
Tekirdağ 2 Nolu Cezaevi'nden
 
Zeki Bayhan
 
Yılmaz Yıldız
 
Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi'nden
 
Sait Öztürk