Dinar T Tipi Cezaevi'nde işkence iddiası: İlgili kurumlardan yanıt yok

  • 10:22 23 Mayıs 2019
  • Güncel
Dilan Babat
 
ANKARA - Dinar T Tipi Cezaevi'nde bulunan iki adli tutuklunun gardiyanlar tarafından işkence edildiği ailelerin İHD'ye yaptıkları başvuruyla ortaya çıktı. İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, bu durumun ilk olmadığını ve ilgili kurumlara konu hakkında yazılan yazılara herhangi bir yanıt verilmediğini paylaştı. 
 
Cezaevlerinde hak ihlalleri ve işkenceler gün geçtikçe artmaya devam ediyor. 2018 yılında işkence ve darp ile adından söz ettiren Afyonkarahisar Dinar T Tipi Cezaevi'nde Mehmet Karanfil ve Osman Kazıkçı isimli iki adli tutuklunun gardiyanlar tarafından işkenceye maruz bırakıldıkları ortaya çıktı. İki tutuklunun aileleri, 13 Mayıs'ta İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi'ne yaptıkları başvuruda çocuklarının gardiyanlar tarafından işkenceye ve hakarete maruz bırakıldıkları bilgisini paylaştı.  
 
'Darp raporu verilmedi'
 
Konuya ilişkin bilgi veren İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, ailelerin görüşe gidip çocuklarının vücutlarında morlukları görmesi ile durumu fark ettiklerini belirtti. Nuray, ailelerin kendilerine yaptıkları başvurunun ayrıntılarına ilişkin şunları paylaştı: "Aileler bize ulaştığında birisinin kardeşinin darp edilip işkence gördüğünü bir başka mahpusunda annesinin yaptığı başvuruda oğlunun darp ve işkenceye maruz bırakıldığını aktardı. İki mahpus hastaneye götürülüyor. Hastaneden tekrar Dinar T Tipi Cezaevi'ne getiriliyorlar. Geçici olarak bir yere konuluyorlar.  Sabah saat 08.00'da akşam saat 17.00'a kadar işkence gördükleri iddiası var.  Bunları ailelerine iletmişler. Aileler açık görüşe gittiğinde çocuklarının vücudunda ve yüzünde morlukların olduğunu ifade etmiş.  Darp vakasından sonra aile hala darp raporu almış değil. Aile gerekli kurumlara ve savcılığa başvurmuş."  
 
'Gardiyanlar tutsakları tehdit etti'
 
Ailelerin gardiyanlar eşliğinde çocukları ile görüştükleri bilgisini de kendileri ile paylaşıldığını aktaran Nuray, "Aileler yine görüş esnasında gözlem altında olduklarını ve gardiyanların tehditvari bakışlarına maruz kaldıklarını söylediler. Aileler çocuklarının fısıldayarak, 'Anne gardiyanlar bu olanlardan söz ederseniz, sizi tekrar o odaya götürürüz' tehdidinde bulunduklarını söylediler" dedi.   
 
'Dinar Cezaevinde engellenmeyen durumlar var'
 
2018 yılında da Dinar T Tipi Cezaevi'nde 3 siyasi tutsağın işkence ve darp iddiaları ile ailelerinin kendilerine başvuru yaptığını hatırlatan Nuray, bu durum ile tekrar karşılaştıklarının vurguladı. Nuray, "Bunlarla ilgili biz yazılarımızı yazdık ama herhangi bir cevap alamadık. Herhangi bir ceza aldılar mı bilmiyoruz. Darp edilen 5 mahpus ile görüşmelerimiz esnasında gardiyanlardan söz etmişlerdi. 3 gardiyanın ismi verilmişti. Dinar'da gardiyanlar ile görüşülmesi ve idari yerlerde gereken cezaların verilmesini talep ediyoruz, çünkü orada engellenmeyen bir durum var" diye konuştu. 
 
'Başvuruda bulunmayan korkan birçok aile var'
 
Ailelerin, Dinar Cezaevinde işkence ve darp vakalarının bir an önce önlenmesi ve olayı etkin bir şekilde yürütülmesini istediklerini belirten Nuray, "Aileleri tedirgin eden bir durum var.  Çocuğu ve kardeşi için başvuranların dışında da yine bu ailelerin tespit ettiği ve herhangi bir başvuruda bulunmayan ve korkudan konuşmadıklarını, bundan kaynaklı başka mahpusların da olduğunu ifade ettiler. Bu vakanın birkaç kişiyle sınırlı olduğunu düşünmüyoruz. Genele yayılmış vaziyete bir korku oluşmuş. Bize başvuran ailelerin talepleri etkin bir soruşturma yürütülmesi" ifadelerini kullandı.  
 
'İlgili kurumlardan bir yanıt gelmedi'
 
Nuray son olarak,  Dinar Cezaevi Müdürlüğüne, Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Afyon Cumhuriyet Savcılığı'na bu konu hakkında yazı yazıldığın fakat herhangi bir yanıt alamadıkları bilgisini paylaştı.