Japonya'da tacize karşı uyarı sistemi

  • 10:25 23 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Tokyo’da geliştirilen cep telefonu uygulaması ile tacize maruz bırakılanlar, uygulamayı kullanarak sesli ya da yazılı uyarılarla tacize uğradığını duyuruyor.
 
Japonya’nın başkenti Tokyo’da polis, toplu ulaşımda tacizin önüne geçmek için akıllı telefon uygulaması geliştirdi. Tacize maruz bırakılanlar, uygulamayı kullanarak sesli ya da yazılı uyarılarla tacize maruz bırakıldığını duyuruyor. Tokyo polisinin kadınları özellikle kalabalık trenlerde tacizlerden korumayı amaçlayan akıllı telefon uygulaması kullanıldığında “Kes şunu-Dur” şeklinde yüksek sesli bir uyarı duyuluyor ya da ekranda beliren “SOS. O bir tacizci, yardım edin” mesajıyla saldırıya uğradığını ilan edebiliyor. Mobil uygulama şu ana kadar 237 binden fazla indirilirken, bu rakamın japon devletine ait bir uygulama için alışılmadık bir rakam olduğu kaydedildi.
 
Çoğu kez tacize maruz bırakılanların yardım istemeye korktuğunu ve konuşmaya çekindiğini vurgulayan polis, uygulama ile tacizin diğer yolculara haber verilebildiğini kaydetti. 2017 yılında Tokyo’da tren ve metrolarda 900 kadar taciz vakası bildirildi. Tokyo’da yoğun saatlerde taciz vakalarına sık rastlanılan hatlarda yalnızca kadınların kullanımına özel trenler çalıştırılıyor.