Urfa HDP ve DBP Eşbaşkanları tahliye edilmedi

  • 12:34 23 Mayıs 2019
  • Güncel
URFA - Emsal karar olmasına rağmen HDP ve DBP'nin il eşbaşkanları tahliye edilmedi.  
 
Açlık grevlerine destek vermek için 4 Aralık 2018 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa il binasında milletvekilleri Ömer Öcalan, Ayşe Sürücü ve Nusrettin Maçin'in de katıldığı açlık grevi nedeniyle parti binasına ve evlere yapılan baskınlarda 47 kişi gözaltına alınmıştı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Bekir Karageçili, HDP İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç ile Mehmet Şükrü Turgut, Mehmet Ali Oba, "Örgüte bilerek ve isteyerek yardım yataklık etmek" iddiasıyla tutuklanmıştı. 
 
Dosyası ayrılan Mehmet Ali Oba, 2 Mayıs günü çıkarıldığı Urfa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından beraat etmişti. DBP İl Eşbaşkanı Bekir Karageçili, HDP İl Eşbaşkanı Aliye Kızıldamar, Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç ile Mehmet Şükrü Turgut aleyhine aynı gerekçeyle açılan davanın ilk duruşması Urfa 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Bekir Karageçili ve Aliye Kızıldamar'ın katılmadığı duruşmaya, diğer tutsaklar ve avukatlar katıldı. 
 
Kimlik tespiti ardından savcının iddianamesine ilişkin söz alan tutsaklar, partide yapılan bir etkinliğin suç olarak gösterilemeyeceğini ifade etti. Avukatlar da yaptıkları savunmalarda Mehmet Ali Oba hakkında verilen beraat kararını emsal göstererek, müvekkillerinin beraat etmesi gerektiğini ifade etti. 
 
Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme, Barış Anneleri Hadle Oğur ve Selvi Öztunç ile Mehmet Şükrü Turgut'u tahliye ederken, Bekir Karageçili ve Aliye Kızıldamar'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme bir sonraki duruşmayı 26 Haziran'a erteledi.