ABD’de yaşamını yitiren göçmen çocuk sayısı 6’ya yükseldi

  • 13:29 23 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD'de sınırda gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybeden göçmen çocuk sayısı 6'ya yükseldi. 
 
ABD Sınır Devriyesi’nin gözaltına aldığı 10 yaşındaki El Salvadorlu bir çocuğun daha geçtiğimiz yıl yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklama yapan ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, doğuştan kalp rahatsızlığı olan çocuğun Eylül ayında Nebraska’daki bir hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu.  Bakanlık, çocuğun ABD’ye ne zaman ve nasıl girdiğine ilişkin ise bir bilgi vermedi. 
 
Yaşamını yitiren çocuğun hikayesi
 
Göçmen çocukların bakımından sorumlu ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı sözcüsü Mark Weber ise, çocuğun ülkeye girdikten bir süre sonra 4 Mart 2018’de “sağlık durumu hassas” olduğu gerekçesiyle Teksas’ta San Antonio’daki bir mülteci ofisine getirildiğini söyledi. Mark, çocuğun ameliyata alındıktan sonra yaşadığı komplikasyonlar sonucu komaya girdiğini, tedavisinin devamında, Mayıs ayında hastaneden ayrılarak Arizona’da bir sağlık merkezine gönderildiğini kaydetti. 
 
Mark, 26 Eylül 2018'de "ailesine daha yakın olabilmesi için" Nebraska'da bir bakım merkezine getirilen çocuğun, "yüksek ateş ve solunum bozukluğu" nedeniyle 29 Eylül’de yaşamını yitirdiğini belirtti. 
 
Demokratlar ise, göçmen çocuk ölümleri hakkında soruşturma başlatılması çağrısında bulundu. 
 
Kim bu çocuklar?
 
Çocuğun hayatını yitirdiğinin açıklanmasının ardından son 6 ayda gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirdiği öğrenilen göçmen çocukların sayısı 6'ya yükselmiş oldu. Yaşamını yitiren diğer göçmen çocuklardan Guatemalalı Carlos Gregorio Hernández Vásquez, geçtiğimiz Pazartesi günü yaşamını yitirdi. Carlos’un resmi ölüm nedeni ise açıklanmadı. Yine Guatemalalı dört çocuğun daha gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybettiği biliniyor. Bu çocuklardan Wilmer Josué Ramírez Vásquez henüz 2 yaşında, Juan de León Gutiérrez 16 yaşında, Felipe Alónzo-Gomez 8 yaşında, Jakelin Caal Maquin ise 7 yaşındaydı.
 
ABD'li yetkililerin kamuoyuna ölümleri açıklama gibi bir yasal zorunluluğu yok. Ancak Demokratlar, hükümeti göçmen çocuk ölümlerinin üstünü örtmekle suçluyor. 
 
‘Gözaltındaki çocuğun ölmesi korkunç’
 
Geçtiğimiz Salı günü CBS News televizyonuna konuşan Teksas'ın ABD Temsilciler Meclisi üyesi Joaquin Castro, "Hükümetin gözaltında tuttuğu bir çocuğun daha ölmesi ve Trump yönetiminin bunu kimseye söylememiş olması korkunç" dedi. Joaquin, sınırda yaşananları da bir "ölüm salgını" olarak niteledi.
 
Gözaltındaki göçmenlerle ilgili son rakamlar
 
ABD Sınır Devriyesi'ne göre, 2019'un Ocak ve Mart ayları arasında toplam 207 bin 475 kişi, ABD'nin güneybatı sınırında yakalanarak gözaltına alındı. Bunların 53 bin 77'si aileydi, 8 bin 975'i ise yanında büyükleri ya da ailesi olmayan çocuklardı.
 
Duvar inşası Kongre’den geçmedi
 
Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda Meksika sınırından geçişlerin önüne geçmek için 2017’de başkanlık seçimi kampanyası sürecinde sınır güvenliğini sıkılaştırma yönünde politikaları savunarak sınıra duvar inşa edileceğini belirtmişti. Ancak, duvar inşası için gereken 5,7 milyar dolar, Kongre’nin onayından geçmezken, bu durumdan dolayı hükümette kapanmıştı. 
 
Kaynak: BBC Türkçe