Annelerin eylemi 23’üncü gününde: Çığlığımızı duymuyor musun?

  • 13:38 23 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Tecride karşı açlık grevinde ve ölüm orucunda olan tutsakların annelerinin eyleminin 23'üncü gününde konuşan tutsak annesi Afife Kartal, Emine Erdoğan'a seslenerek , "Sen ana değil misin? Görmüyor musun, duymuyor musun çığlığımızı?" diye sordu. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde sürdürülen açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri ile tutsakların sağlık durumuna dikkat çekmek amacıyla 1 Mayıs’tan bu yana oturma eylemi başlatan tutsak annelerinin eylemi 23’üncü gününde de sürdü. Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Koşuyolu Parkı’nın karşısında bulunan eski Gürbüz Un Fabrikası’nda anneler ve tutsak yakınları bir araya geldi. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ile HDP Diyarbakır İl eşbaşkanları ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri katıldı.
 
'Annelere saldırı tehdidi'
 
Yaklaşık 45 dakika oturma eylemi yapan aileler polis ablukasına alındı. Aileler burada sık sık “Bijî berxwedana zindanan”, “Direne direne kazanacağız”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Zindanlarda direnen yoldaşlara bin selam”, “Hak hukuk adalet zindanlardan gelecek”, “Her yer zindan her yer direniş” sloganları attı. Polis alanda bulunan erkekleri, tutsak yakını kadınlardan ve annelerden ayırdı. Anneler zılgıtlar ve sloganlar eşliğine oturma eylemin sonlandırarak yürüyüşe geçti. Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAY-DER) Diyarbakır Şube binasına doğru yürüyen annelere destek veren çevredeki yurttaşlar da polisin saldırısına maruz kaldı. Polisler atılan slogan ve zılgıtlara engel almaya çalışırken, kitleye de müdahale tehdidinde bulundu.
 
'Çocuklarımız ölmesin istiyoruz'
 
TUAY-DER’e ulaşan anneler "Hak hukuk adalet zindanlardan gelecek", "Her der zindan her der berxwedan", "Girtiye siyasi rumate meye” sloganları atmaya devam etti. Şube binası önünde yapılan açıklamayı tutsak anneleri adına 1 Mart'tan bu yana Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan Muhammed Kartal'ın annesi Afife Kartal yaptı. Tutsakları selamlayarak konuşmasına başlayan Afife, Emine Erdoğan' a seslenerek, "Sen ana değil misin? Senin ciğerin yok mu? Görmüyor musun, duymuyor musun çığlığımızı? Bu Ramazan ayında herkes evinde yemeğini pişirirken biz evimizde duramayıp kendimizi dışarı atıyoruz. Allah kimseye bu acıyı yaşatmasın. Bir an önce grevler sonlansın istiyoruz. Çocuklarımız ölmesin istiyoruz" dedi.
 
Açıklama, alkış ve sloganlar eşliğinde sona erdi.