Kadınlardan yargıya tepki Nevin'e destek: Özsavunma haktır

  • 14:12 23 Mayıs 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - Yargıtay'ın özsavunmasını kullanarak cinsel saldırı failini öldüren Nevin Yıldırım'a verilen cezayı onamasına tepki gösteren kadınlar, "Yaşamını savunmak haktır. Özsavunma haktır" dedi. 
 
Kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i özsavunmasını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada Yargıtay 1. Ceza Dairesi kararını açıklayarak oy çokluğu ile yerel mahkemenin verdiği cezayı onadı. Üye hakimin "haksız tahrik indirimi" uygulanması yönündeki muhalefet şerhine karşılık cezada herhangi bir indirime de gidilmedi.  
  
Yargıtay'ın bu kararına kadınlardan tepkiler de gecikmedi. Kadınlar sosyal medya hesaplarından yargının bu kararını eleştirerek, ". #ErkekAdalet'i zaten kadın cinayetlerinden tanıyoruz. Cinsel istismar davalarından tanıyoruz. #GerçekAdalet için mücadeleye devam!" dedi. 
 
Sosyal medyada FEMEN Türkiye, HDP Kadın Meclisi, Nar Kadın Dayanışması gibi birçok kadın örgütü, gazeteci ve avukat da yargı kararına karşı tepkilerini dile getirdi. 
 
Sosyal medyadan "#NevinYıldırım" etiketi ile yapılan kimi paylaşımlar şöyle: 
 
"*@FEMEN_Turkey
 
Yargıtay, kendisine tecavüz eden adamı öldüren Nevin Yıldırım için istenen indirimsiz müebbet hapis cezasını onadı! Özsavunma haktır. Kravat takan tecavüzcülere bile indirim verilirken hayatlarını savunan kadınlara müebbet veren hukuk sistemi yerin dibine batsın! 
 
*@melisalphan 
 
Yargıtay'ın #NevinYıldırım kararı, bu ülkede kadınlara yönelik ADALETSİZLİĞİN en somut örneğidir. Kadın katili erkekler serbest dolaşırken, sistematik tecavüzüne uğradığı, şantajına maruz kaldığı adamı öldüren Nevin'in müebbet hapis cezası onandı. Yazıklar olsun bu yargıya! 
 
*@burcuas
 
Burcu Karakaş Retweetledi: Burcu Karakaş
Yargıtay, kravatı olmadığı için #NevinYıldırım'a verilen müebbet hapis cezasını onadı. Ne haksız tahrik indirimi ne de iyi hal indirimi. İkisi de verilmedi. Kravatı yoktu Nevin'in. 
 
*@HDPkadin 
 
Erkek şiddetine karşı kendini savunan kadınları suçlu sayan adalet, erkek adalettir. Tecavüzcüler ve kadın katilleri için tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan yargının #NevinYıldırım için onadığı müebbet hapis cezasına karşı özsavunma hakkını kullanan kadınların yanındayız. 
 
*@KBGuclu
 
#NevinYıldırım için Yargıtay da, bir kadın üye hariç, indirimsiz müebbet dedi. Üzgünüz. Kızgınız. Şaşkın değiliz. #ErkekAdalet'i zaten kadın cinayetlerinden tanıyoruz. Cinsel istismar davalarından tanıyoruz. #GerçekAdalet için mücadeleye devam!
 
*@narkadindayanis 
 
yargıtay nevin'e verilen indirimsiz müebbet cezasını onayladı. nevin'in cezasında ne haksız tahrik indirimi ne de iyi hal indirimi yapıldı! erkek adalet bir kadının özgürlüğünü,yaşayacağı hayatı gasp etti! nevin'in tek yaptığı hayatını savunmaktı! #neviniçinadalet #nevinyıldırım 
 
*@feministgundem 
 
#NevinYıldırım'ın cezasının onanmasına Yargıtay'ın kadın üyesi muhalefet şerhi koydu: #Haksıztahrik indirimi uygulanmalı.
 
*@bakirkoy_kadin
 
Erkek Yargıtay açıkladı,#NevinYıldırım 'ın cezasını olduğu gibi onadı.Kadın katili ve tecavüzcü erkekler söz konusu olduğunda 'Nasilsin iyi misin,bir seye ihtiyacın var mi' diye soran hakimler tecavüze ugrayan ve hayatina sahip cikan Nevin'i muebbete mahkum etti. #NevinİçinAdalet
 
*@kadinkolektifi 
 
Yargıtay Nevin Yıldırım için istenen indirimsiz müebbet cezasını onadı. Yaşamını savunmak haktır. Özsavunma haktır! #NevinYıldırım"