'Yerel seçimlerde kadın muhtar sayısı yüzde 71,78 arttı'

  • 14:18 23 Mayıs 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - KA.DER, 31 Mart yerel seçimlerinde kadın muhtar sayısının önceki yerel seçim sonuçlarına göre, yüzde 71,78 oranında arttığına dikkat çekerek, 674 kadın muhtar sayısının bin 65’e yükseldiğini belirtti. 
 
Türkiye genelinde yerel seçim öncesinde 674 olan kadın muhtar sayısı 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nde bin 65’e yükseldi. Seçimlerde kadına adayları desteklemek amacıyla kurulan KA.DER, Yüksek Seçim Kurumu’nun (YSK) kesin seçim sonuçlarını duyurması ardından kadın muhtar sayısındaki artışa ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. 
 
Seçim sürecinde  “Eşitlik Mahallede Başlar”  sloganıyla özel eğitimler ve farkındalık kampanyası düzenleyen KA.DER’in açıklamasında, muhtar sayısının yüzde 71,78 oranında artarak bin 65’e ulaştığı kaydedildi. 
 
‘Muhtarlık, kadınların yönetimlere katılımı açısından önemli’
 
Açıklamada, 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumunu, kadınların yönetimlere katılmaları açısından önemli bulunduğu belirtildi. Açıklamada, “Kadınlar 26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını kazandılar. Aydın Güre İlçesinin Demirci Dereköyü’nde 2 Kasım 1933’te yapılan seçimlerde Gül Esin Aydın Türkiye’nin seçilmiş ilk kadın muhtarı oldu” diye hatırlatıldı.
 
'2014’te kadın muhtar sayısı 674’tü'
 
Ancak o günden bu yana geçen zaman içinde kadınların muhtarlık kurumunda çok az sayıda temsil edildiğine dikkat çekilen açıklamada, ”2014’deki yerel seçimler sonucunda, Türkiye çapındaki 50 bin 292 muhtarın sadece 674’ü kadındı. Biz de bu seçimlerde yerel yönetimlerin beşiği olan mahalle ve köy birimlerini oluşturan muhtar ve ihtiyar meclislerinde kadın temsilinin arttırılmasına katkı sunmak, yerelde kadın sorunlarının görünürlüğünü arttırmak ve çözüm önerileri oluşturmak amacıyla bir dizi projeyi hayata geçirdik ve ‘Eşitlik Mahallede Başlar’ dedik. Yerel yönetimlerle ilgili kampanya sürecimizi bu yaklaşım doğrultusunda planladık” diye belirtildi. 
 
‘Bu artışın katlanarak sürmesini istiyoruz’
 
Açıklamada son olarak, “Kadın muhtar sayısındaki yüzde 72’ye yaklaşan artış bu yaklaşımımızın doğru olduğunu kanıtladı. Bu oranın gerçekleşmesinde KA.DER’in seçim öncesi dönemde Türkiye genelinde yürüttüğü çalışmaların önemli bir etkisi olmuştur. Bundan sonra yapılacak yerel yönetim seçimlerinde bu artışın katlanarak sürmesini umuyoruz” denildi.