Polis engeline rağmen anneler oturma eylemini gerçekleştirdi

  • 15:46 23 Mayıs 2019
  • Güncel
VAN - Van’da Barış Anneleri, açlık grevleri ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için polis engeline rağmen oturma eylemlerini gerçekleştirdi. 
 
Van'da Barış Anneleri Meclisi, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek için Milli Egemenlik Caddesi'nde bulunan Park'ta polis engeline rağmen oturma eylemi yaptı. Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TUAYDER), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile HDP üye ve yöneticileri de katıldı. Oturma eyleminin yapıldığı parkta anneler, polislerin kendilerini dağıtmak istemesine zılgıt ve alkışlar eşliğinde "Biji berxwedana zindana" sloganları ile karşılık verdi.
 
'Çocuklarımız için buradayız`
 
Eylemde konuşan Barış Annesi Hanife Kaçak, “Biz çocuklarımızın sesini duyurmaya mecburuz. Onların ölmemesi için sokaklarda olmamız gerekiyor. Her gün burada oturmakta kararlıyız. Burada bir eylem de yapmıyoruz. Sadece çocuklarımız için burada bulunuyoruz" dedi.
 
Annelerin eylemi, atılan sloganların ardından sona erdi.