Hüda Kaya: Bu mücadele Türkiye ve halkımızın geleceği içindir

  • 16:20 23 Mayıs 2019
  • Güncel
İSTANBUL - Ümraniye Cezaevi önünde tutsak ailelerinin yaptığı açıklamada konuşan HDP Milletvekili Hüda Kaya, "Bu mücadele sadece çocukları için değil, bütün Türkiye ve halkımızın geleceği içindir" dedi.
 
İstanbul’da bazı tutsak yakınları, İmralı tecridini karşı cezaevlerinde süren açlık grevlerine ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek için Ümraniye L Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Ailelere, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi. 
 
Açıklamada konuşan Hüda, cezaevlerinde aylardır yemeyen, içmeyen, bedenlerini açlığa yatıran tutsakların ailelerinin haftalardır Türkiye'nin dört bir tarafında cezaevleri önünde eylem yaptıklarını söyledi. 
 
‘Annelerimizin mücadelesi cenazelerin gelmemesi içindir’
 
Ailelerin bugün de Ümraniye Cezaevi önünde olduğunu kaydeden Hüda, “Aileler cezaevindeki çocukları ile görüştü. İçeriden arkadaşlarımızın selamını getirdiler. Cezaevleri önünde toplanan bu beyaz tülbentli anneler ülkemiz için, halkımız için asla bir tehlike değil. Bu ülkeye barış, huzur gelecekse bu annelerin sayesinde olacaktır. Bu mücadele sadece çocukları için değil, bütün Türkiye ve halkımızın geleceği içindir. Annelerimizin mücadelesi hiçbir cenazenin gelmemesi içindir” diye konuştu. 
 
‘Acil adım atın’
 
Ardından söz alan  1 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan tutsak Halit Yağız’ın annesi Ayşe Yağız konuştu. Ziyaret ettiği oğlu ve diğer tutsakların morallerinin çok yüksek olduğunu dile getiren Ayşe, eylemcilerin tecrit kalkmayana kadar açlık grevlerini bitirmeyeceklerini ifade ettiklerini aktardı. Adalet Bakanlığı başta olmak üzere hükümet ve CHP’ye seslenen Ayşe, tecridin son bulması için acil adım atılmasını istedi. 
 
‘Beyaz tülbendimiz barışın simgesidir’
 
Barışı getirmek için çocuklarına destek olduklarının altını çizen Ayşe, “Bizim beyaz tülbendimiz, barışın simgesidir. Biz barışı istiyoruz ve barışı getireceğiz. Çocuklarımızın ve Leyla Güven'in arkasındayız" diye konuştu. 
 
Açıklamanın ardından aileler, "Tecride hayır, tutsaklara özgürlük" ve "Leyla Güven onurumuzdur" sloganları ile eylemlerine son verdi.