DTSO Kadın Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi

  • 17:25 23 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - DTSO Kadın Meclisi, ilk meclis toplantısını gerçekleştirerek, divan sözcüsü ve divan üyelerini belirledi. 
 
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kadın meclisi, meclis divanı, yürütme kurulu, yürütme sözcüsü ve komisyonları ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı meclis toplantısı odanın toplantısı salonunda gerçekleşti. Toplantıya kadın meclis üyesi olan çok sayıda iş kadını katıldı.
 
‘Kadınlardan aldığımız mirası güçlendireceğiz’
 
Toplantıda ilk olarak konuşan DTSO Yönetim Kurulu üyesi Nevin İl, yeni seçilecek yönetimin meclis için hayırlı olması temennisinde bulundu. Kadın meclisinin 2017 yılının Nisan ayından bu yana sürdürdükleri bir çalışma olduğunu anımsatan Nevin, söz konusu çalışmaların asıl amacının ise Diyarbakır’da yetkin bir ekonomik anlayış ve birlikteliğin sağlanması olduğunun altını çizdi. Büyük zorlukla başladıkları ve sürdürdükleri çalışmaların sonuçlarını bugün hayata geçirdiklerini belirten Nevin, “İnanın mutluluk içindeyim. Hayatın bütün alanlarında ikinci sınıf olmanın ötesinde yok sayılan statüye sahip olan biz kadınların, hayatı belirleyen, dizayn eden kurumlarda olmayışımızın sancısını tümüyle yaşadık. Aslında kadınların yaşadıkları tüm acıların temelinde ekonomik gücün dizayn edilmesi sürecinde olamayışıdır. Muhtemelen bizden önceki kadınlarda bunun mücadelesini vermişlerdir. Biz onlardan aldığımız mirası kadının hayatta var olma mücadelesini daha fazla güçlendirmeye çalışacağız” dedi.
 
‘Meclisimiz Türkiye’de bir ilk’
 
Kadınların projelerin hayata geçmesi aşamasında büyük emekler verdiğini belirten Nevin, süreç boyunca kendileri ile birlikte olan yönetim kurulu başkanı olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerini, genç girişimciler kurulu başkanını, tüm meclis üyelerine ve Şemsa Özar’a emeklerinden dolayı teşekkür etti. Nevin. “18 Ekim 2018’de hiçbir itiraz olmadan kadın meclisinin tüzüğü buradan resmi olarak onaylandı. Akabinde Türkiye’de yine bir ilk olan kadınların meclis bünyesinde çalışmaları için ayrılan bir bütçesi yine meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Bu ikinci kabul ile birlikte kadın meclisimiz odamızın bünyesinde resmi bir konumumuz gerçekleşti. Biz Diyarbakır’da özgün çalışmalar yapmak üzere düzenli çalışmalarımız sürdürdük. Toplumun bütün kesimlerinden, STK’lardan fikirler alarak bu güne kadar geldik. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.
 
Ardından söz alan DTSO Genel Sekreter Yardımcısı Meryem Özdemir Ok ise, Kadın meclis tüzüğünü paylaştı.
 
Toplantı, divan sözcüsü, divan sözcü yardımcısı ve divan katip üyelerinin seçimiyle devam etti. 
 
Divan sözcüsü olarak seçilen Nurten Muhsinoğlu, Kadın Meclisi Divan Sözcüsü olmanın bir ilk olması nedeniyle heyecanlı olduğunu belirterek, katılımcılara başarı temennisinde buldu.  
 
Divan seçimi sonrası üyelerin katılımıyla yönetim kurulu üyeleri ve komisyon üyelerine ilişkin bilgiler paylaşıldı.
 
Yönetim Kurulu üyeleri 2 çekimser, 39 üyenin açık oylaması sonucu seçildi.
 
Yönetim kurulu asil üyeleri şu şekilde: Dorşin Yalçın Güzel, Ferde Cemiloğlu, Filiz Ekingen, Hamide Akar, Nuriye Ölmez Yılmaz, Seda Berakatoğulu, Sevim Vural, Songül Buldi ve Türkan Gürler.
 
Yönetim Kurulu yedek üyeleri ise şu şekilde: Zülal Koç, Helin Gülçin Koca, Meryem Güler Öner, Songül Altun, Şevlistan Etaş, Merve Avcı, Selda Çiçek Veske, Elvan Alkan ve Yağmur Birgül Çalışkan.
 
Toplantı katılımcıların öneri ve sorularına verilen cevaplar ardından son bulurken, kadın meclisi tarafından toplu fotoğraf çekimi yapıldı.