HDP polis saldırısını kınadı

  • 20:10 23 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - HDP İzmir İl Örgütü, Konak’ta oturma eylemi yapmak isteyen tutsak yakınlarının darp edilerek gözaltına alınması yapılan açıklama ile kınandı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için cezaevlerinde süren açlık grevlerine ses getirmek amacıyla Konak Meydanı’nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde yapılmak istenen açıklamaya polis saldırdı. Çok sayıda tutsak yakının darp edilerek gözaltına alındığı eyleme ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP İzmir İl binası önünde yapılan açıklamaya, tutsak yakınları ile HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni katıldı. 
 
‘Kınıyoruz’
 
Açıklamada konuşan tutsak yakınlarından Türkan Yıldırım, cezaevlerinde tutsakların 150 günü aşkın bir süredir açlık grevlerinin devam ettiğini söyledi. Türkan, “Zindanlarda şu an bedenini ölüme yatırmış çocuklar ölüyor. Ve bugün bizim demokratik hakkımızı kullanmak için yaptığımız eylem annelere ve bize müdahale oldu. Annelerimizi gözaltına aldılar. Biz de çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Herkesin duymasını istiyoruz. Sesimize duyarlı olsunlar. Tecridin kalktığını söylüyorlar ama insanlar ölmesin zindanlardan tabut çıkmasın. Sayın vekilimiz de tartaklandı. Bütün bunları kınıyoruz” dedi.
 
Ardından konuşan Murat ise, eyleme yönelik polis saldırısının Adalet Bakanı’nın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırıldığı şeklindeki açıklaması ile örtüşmediğini dile getirdi. Murat, devletin ve polislerin suç işlediğini söyledi.