Zozan Gulan’ın ilk şiir kitabı ‘Ajero’ okuyucularla buluştu

  • 09:02 24 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
Rengin Azizoğlu
 
DİYARBAKIR - İlk kitabı “Ajero” ile okuyucularla buluşan şair Zozan Gulan, kadınların edebiyat alanında yeterli desteği göremediği için zorlandığını belirterek, “Kadınlar için her şey yasaklanmış, ayıp ilan edilmiştir. Buna karşın kendilerine ait olanı yine kadınlar almalıdır. Bunun için çabalamalılar” dedi. 
 
Şair Zozan Gulan’ın ilk kitabı “Ajero” Nisan ayının sonlarında okuyucularla buluştu. Kitap kapağının tasarısıyla da ilgilenen Zozan, uzun yıllardır şiir yazmasına rağmen arkadaşlarının önerisiyle kitaba karar verdi. Şiiri “bir çığlık, haykırış” olarak tanımlayan Zozan, içinde birikenleri en güzel şiirle anlatabildiğini belirtti.
 
Ajero’nun anlamı filizlenmek
 
Zozan, “Kadın için şiir büyük derinliklere sahip. O yüzden de onun elinde daha çok anlam kazanıyor. Okurken hislerin paylaşılması bunu daha da mükemmelleştiriyor. Ben okurken şiirlerimi taşların, duvarın bile duyduğunu hissediyorum. Erbanenin kadınla bir olması, birlikte bir ahenk olması gibidir şiir de. O ne kadar ona aitse şiir de o kadar kadına aittir. İlk kitabım olan ‘Ajero’nun anlamı filizlenmek demek. Kendi hayatımı anlatacak bir isim olmasını tercih ettim” dedi.  
 
‘Sen nasıl düşünüyorsan şiirlerin de o ezgilerde çalar’
 
Yazmaya ilk olarak hayatını kaleme aldığı bir şiirle başlayan Zozan, bu şiire kitabında da yer verdiğini aktardı. Zozan, “Şiir okurken herkesi her şeyi görebiliyorum çocuk, kadın, yaşlı. Aşk, vatan, direnişi kaleme aldım. Sen nasıl düşünüyorsan şiirlerin de o ezgilerde çalar. Bu benim hislerimdi. Kadın üzerine yazdığım şiirlerim de var. Ben onu kadın emeği diye isimlendirdim. Ondan önce çok yazdım ama kadına layık olmadığını düşündüm. Daha çok anlatmalıydım, emeğini dillendirmeliydim. Bir kadın olarak bunu anlatmaya mecbur hissettim kendimi. Lakin en iyi şekilde anlatmak zor olacaktır. Kadının güzelliğinin bu kadar kolay olmaması gerekir” dedi.
 
‘Kadınlar kendilerine ait olanı almak için çabalamalıdır’
 
Bu süreçte hem ailesinin hem de çevresinin büyük desteğini gördüğünü kaydeden Zozan, kitabın basımına da birlikte karar verdiklerini söyledi. Bu konuda kendisini şanslı hisseden Zozan, kadınların her alanda olduğu gibi edebiyat alanında da destek alamadıklarını ve bundan dolayı bir hayli zorlandıklarını dile getirdi. Zozan, şöyle devam etti: “Kadınlar ‘tek başına yapamaz’ mantığı hakim ancak bence edebiyat kadının süslediğidir. Onunla oluşmuş bir şey.  Edebiyat deyince kadının emeğe süsü deniliyor. Onu bir anneye benzetiyorum. Aslında edebiyat yaşama sanatıdır. Yaşamaktır. Bunun için daha çok değer kazanmalı. Kadınlar için her şey yasaklanmış, ayıp ilan edilmiştir. Buna karşın kendilerine ait olanı yine kadınlar almalıdır. Bunun için çabalamalılar.”