Tahrip edilen mezarlık için Nusaybin Belediyesi’nden Emniyet’e dilekçe

  • 09:04 24 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin’deki yasak döneminde yaşanan çatışmalarda tahrip edilen Haceca Mezarlığı 3 yıldır onarılmayı bekliyor. Emniyetin “güvenlik” gerekçesiyle yurttaşların girişlerine dahi izin vermediği mezarlığı onarmak için Nusaybin Belediyesi, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.
 
Mardin'in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde çatışmaların yaşandığı Zeynel Abidin Mahallesi'nde bulunan Haceca Mezarlığı yapılan bombardıman sonucu tahrip edilmişti. 3 yıldan uzun süredir mezarların onarılmasına "yasak" gerekçesiyle izin verilmiyor. Çatışmalarda yaşamını yitirenlerin mezarlarındaki taşlar kırık ve parçalanmış şekilde dururken, farklı tarihlerde yaşamını yitiren YJA-STAR ve HGP'lilere ait mezarlar da burada bulunuyor. 
 
Mezarlığa giriş ve onarım ‘güvenlik’ gerekçesiyle engelleniyor
 
Emniyet tarafından ne halkın girişlerine ne mezarların onarılmasına ne de cenazelerin defnedilmesine izin verilmeyen mezarlıkta, “güvenlik” ve “halen bomba olabilir” gerekçesi öne sürülüyor. Mezarlık başında bulunan mobese kamerası ve zırhlı araçlarla 7/24 gözlem altında tutulan mezarlığa giren yurttaşlar da çoğu zaman darp edilerek buradan çıkarılıyor. Daha önce ki süreçlerde de tahrip olan mezarları onarmak isteyen yurttaşlar darp edilip gözaltına alınmıştı.
 
Belediye’den dilekçe
 
31 Mart yerel seçimlerinde rekor bir oyla kayyımdan geri alınan Nusaybin Belediyesi’nin eşbaşkanları, geçtiğimiz günlerde bu mezarları ziyaret etti. Mezarların onarımı için çalışmalara başlayan eşbaşkanlara, emniyet yeniden “güvenlik” gerekçesini öne sürerek izin vermedi. Bunun üzerine belediye eşbaşkanları, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne tahrip olan mezarlığın onarımı için dilekçe verdi. Verilen dilekçeye henüz yanıt verilmedi.