Nevin Yıldırım davası AYM’ye taşınacak: Yargı her türlü saldırının önünü açtı

  • 09:06 24 Mayıs 2019
  • Hukuk
Habibe Eren 
 
ANKARA - Yargıtay’ın Nevin Yıldırım’ın müebbet hapis cezasını onaylayan kararının tüm kadınları tehdit eden bir karar olduğunu belirten Avukat Zekiye Karacaboz, davayı AYM’ye taşıyacaklarını söyledi. Zekiye, “Yargı bu kararla kadınların bundan sonra uğrayacağı her türlü saldırının aslında önünü açtı” dedi. 
 
Kendisine sistematik olarak cinsel saldırıda bulunan Nurettin Gider'i özsavunmasını kullanarak öldüren Nevin Yıldırım'ın müebbet hapis istemiyle yargılandığı davada Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği müebbet hapis cezasını onadı. Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nin failin yakınları tarafından verilen ifadelere dayanak, adli tıp raporlarını ve Nevin’in her defasında “Tecavüze uğradım” beyanını dikkate almadan verdiği müebbet cezasını Yargıtay ilk kararında bozmuştu. Yerel mahkemenin tekrar aynı cezayı vermesiyle ikinci kez Yargıtay’a gelen dava, 1. Ağır Ceza’da görüldü. 16 Mayıs’ta görülen davanın sonucu dün Yargıtay tarafından açıklanırken, Nevin’e oy çokluğu ile müebbet cezası verildi. Yargıtay’da bulunan kadın üyenin karara haksız tahrik şerhi koyması dikkat çekti. Haksız tahrik uygulansaydı Nevin Yıldırım tahliye edilecekti.
 
‘Erkek yargıyı bilsek de bu kadarını beklemiyorduk’
 
Dava avukatlarından Zekiye Karacaboz, Yargıtay’ın kararını değerlendirdi. Nevin’in hayat hakkını savunduğunu ve bu nedenle meşru müdafaa hükümlerinin uygulanması gerektiğini vurgulayan Zekiye, “Ama doğrusu biz erkek yargıyı bilsek de bu kadarını beklemiyorduk. Hiç olmazsa bir haksız tahrik indirimi ve iyi hal indiriminin uygulanacağını düşünüyorduk. Çünkü Nevin’in öldürmekten başka çaresi yoktu. Ondan başka şansı kalmamıştı. Nevin eğer tecavüzden dolayı şikayet etmiş olsaydı bu sefer kendisine tecavüz edildiğini ispatlamak için çaba sarf edecek ve yargı ona inanmayacaktı” dedi. 
 
‘Nevin sadece dik durdu’
 
Nevin’in kendini ve hayatını savunmak için öldürmek zorunda kaldığına dikkat çeken Zekiye,  yargının bütün erkek katillere neredeyse istisnasız “iyi hal” indirimi uyguladığını ancak hiçbir sebep yokken Nevin’e uygulamadığının altını çizdi. Nevin’in  ilk kararın  verildiği duruşmada sanıkların yüzüne baka baka yalan söylemeleri nedeniyle müstehzi bir şekilde güldüğünü ve bu gülüşün “iyi hal” indirimine engel olarak kullanıldığını hatırlattı. 
 
Mahkemenin ikinci kararda bundan vazgeçtiğini aktaran Zekiye, şöyle konuştu: “Mahkemenin kendisi de demek ki; bu kadar absürt olduğunu bu kadar dayanıksız olduğunu gördü ki bundan vazgeçti ama bu seferde kafasını kesmiş olmasını gerekçe göstererek iyi hal uygulamadı. İyi hal uygulamamak için çok fazla gerekçe bulmaya çalıştılar. Nevin’in duruşmalarda hiçbir fevri davranışı olmadı sadece dik durdu aslında. Bence iyi hal uygulanmamasının nedeni buydu. Nevin haklıydı ‘ben hiçbir şeyi isteyerek yaşamadım’ dedi. Kimse onu dinlemedi. Yargı onun cinsel saldırıya uğradığı gerçeğini görmezden geldi. Bu yönde hiçbir araştırma yapmadı. Adli tıp raporlarında vardı doktorların açıklamaları var. Yaptığı eylemde maktulün suratına ve cinsel organlarına ateş etmesi apaçık bir cinsel saldırıya tepkidir. Bu net bir delil. Ama bunların hiçbiri ne araştırıldı ne de değerlendirildi.”
 
‘Karar tüm kadınları tehdit eden bir karar’
 
Karardan dolayı tepkili ve üzgün olduklarını kaydeden Zekiye, “Üzgünüz ama bu dava burada bitmez. Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidecek umarım oradan iyi bir karar çıkar. Nevin için adalet aramaya devam edeceğiz. Nevin kendi yaşam hakkını savundu. Bizim için esas olan Nevin’in yaşam hakkı. Ve Nevin’in kendi hayatını savunma hakkı. Bunu kabul etmedi yargı. Kadınların bundan sonra uğrayacağı her türlü saldırının aslında önünü açtı. ‘Siz kendinizi savunmayın. Hiçbir şey yapmayın biz erkekleri cezalandırmayacağız’ dedi. ‘Kendinizi savunduğunuzda yapacağınız her eylem suç olarak nitelenecek’ dedi. Bu karar tüm kadınları tehdit eden bir karar. Ama umarım değişecek bu karar” ifadelerini kullandı. 
 
‘Adalet aramaya devam edeceğiz’
 
Zekiye, son olarak Nevin'in davasında kamuoyu desteğinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Bunu hiç gündemden düşürmemiz gerekir. Nevin’e adalet aramaya hep birlikte devam edeceğiz. Bütün kadınları Nevin için adalet arayışında birlikte olmaya çağırıyorum” dedi. 
 
Nevin’in 7 yıllık dava sürecinin kronolojisi ise şöyle: 
 
* 17 Kasım 2012’de tecavüzcüyü öldürdüğünde gebe olan Nevin, “Ölsem de doğurmam” dediği bebeği doğurmak zorunda bırakıldı. Nevin’in ilk duruşması, 4 Kasım 2013’te yani olaydan 402 gün sonra yapıldı. Yalvaç Cumhuriyet Başsavcısı’nın olaydan 304 gün sonra hazırladığı 46 sayfalık iddianamede, “tasarlayarak canavarca hisle kastan insan öldürme” iddiası yer aldı. Nevin için “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası” istendi. Mahkeme heyeti, Nevin’in akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespit edilmesi için Süleyman Demirel Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı’ndan rapor isteyerek duruşmayı 15 Kasım 2013’e erteledi. 
 
* 15 Kasım 2013 Nevin’in ikinci duruşmasına köy halkından çeşitli insanlar tanık sıfatıyla katıldı. Nevin’in avukatı Halil Hilmi Tütüncü, tanıkların ifadelerinin kulaktan duyma olduğunu anlattı ve Nevin’in tecavüze uğradığının açık olduğunu söyledi. Tanık ifadelerinin ardından mahkeme heyeti, Nevin’in tutukluğunun devamına karar verdi. Ayrıca dava dosyasının incelenmesi için SDÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’na gönderilmesine karar verildi. Duruşma 10 Ocak 2014 tarihine ertelendi.
 
 * 10 Ocak 2014’de görülen üçüncü duruşmada, tanıkların ifadesinin dinlenmesine devam edildi. Nevin’in avukatı Halil Hilmi Tütüncü, ceza ehliyeti için istenen raporun alınması için hastaneye gönderildiğini hatırlatarak, dava dosyasında bununla ilgili hiçbir evrak olmadığını söyledi. Mahkeme heyetinden, raporların incelenmesi ve dava dosyasına eklenmesi talep edildi. Duruşma ertelendi. 17 Kasım 2014’te İstanbul Adli Tıp Kurumu 4’üncü İhtisas Dairesi, Nevin’in suçu işlediği sırada akli dengesinin yerinde olduğu, zeka geriliği ya da herhangi bir akıl hastalığı olmadığı yönünde rapor verdi. Rapora 2 üyenin karşıt oyuna karşı 6 üyenin oyu ile karar verildi. 5 Aralık 2014 Aralık’taki duruşmada adli tıp raporu incelendi.
 
* 12 Ocak 2015’te mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada görev yapan savcının keşif talebinden vazgeçti. Başka bir ilde görevli olduğu için önceki duruşmaya katılamayan savcı Osman Çubuk, bıçağın incelenmesine ve olay yerinde yeniden keşif yapılmasına gerek olmadığını ifade etti. Savcı mütalaasına karşı Nevin “Ben namusumu temizledim. Ne gönül ilişkim vardı ne de poz vererek fotoğraf çektirdim. Tanıkların hepsi onların yakını, para vererek konuşturdular” dedi. Mahkeme heyeti duruşmayı 25 Mart’a erteledi. Sürenin uzun olması nedeniyle dosyanın 9 Şubat’ta yeniden gözden geçirilmesine karar verildi. 
 
* 25 Mart 2015 Nevin’in karar duruşması için Isparta’nın Yalvaç ilçesine giden feministler, adliye binası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından aralarında avukatların da bulunduğu feminist kadınlar içeri alınmadı ve adliye binası önünde darp edildi. Kadınlar, başsavcı talimatıyla polisler tarafından merdivenden aşağı sürüklenerek şiddete uğradı. Sadece 2 kişi içeri alındı. Duruşma hakimi, “Evet talimatı ben verdim, hiçbir izleyici istemiyorum” dedi.
 
* 25 Mart’taki duruşmada karar açıklandı ve Nevin için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Nevin için ne “iyi hal” ne de “haksız tahrik indirimi” uygulandı. 
 
* Avukatların davayı Yargıtay'a taşımasıyla, açılan temyiz davası 14 Eylül 2017'de görüldü. Yargıtay yerel mahkemenin Nevin'in bu fiili işlerken başkalarının da yardım ettiği yönünde kanaat oluştuğu görüşünü dikkate alarak, usul yönünden kararı bozdu.
 
* Yargıtay’ın kararı bozmasıyla dava, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 Ocak 2018 tarihinde yeniden görülmeye başlandı. 
 
* 24 Ocak 2018 feminist avukatlar bütün yargılama süreci boyunca Nevin’in “Tecavüze uğradım” ifadesinin mahkeme heyeti tarafından hiç araştırılmadığını ve yerel mahkemenin kararını Nevin tecavüze uğradığını söylemiyormuşçasına gönüllü bir ilişki yaşadığına inanarak verdiğini söyleyerek mahkemenin Nevin’in beyanını araştırması için İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Kurumu’ndan ayrıntılı bir rapor alınmasını talep etti. Savcı ise mütalaasında Nevin için müebbet talebini yineledi. Mahkeme heyeti adli tıp raporu talebini ve Nevin’in tahliye edilmesi talebini reddederek duruşmayı 21 Mart’a erteledi.
 
* 21 Mart 2018’te görülen karar duruşmasında mahkeme heyeti, tekrar müebbet hapis cezasına hükmedince dosya bir kez daha Yargıtay’a taşındı. Ancak bu kez Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın onanması yönünde görüş bildirerek dosyayı Yargıtay 1. Ceza Dairesi'ne gönderdi. 
 
* 16 Mayıs’ta Yargıtay 1. Ceza Dairesi'nde görülen duruşmada, Nevin’in avukatları kararın bozularak “haksız tahrik” ve “iyi hal” hükümlerinin uygulanmasını talep etti.
 
* 23 Mayıs'ta görülen karar duruşmasında Yargıtay 1. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği müebbet hapis cezasını onadı.