Cezaevinde güneş görmeyen Avşin bebek tedaviye cevap vermiyor

  • 09:08 24 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Hemanjiom hastası olan ve annesi Hülya Usanmaz ile birlikte 6 aydır cezaevinde bulunan bir yaşındaki Avşin'in iki haftada bir rahatsızlandığı ve güneş görmemesinden kaynaklı artık ilaçlarının da etki etmediği, rahatsızlığının gün geçtikçe arttığı belirtildi.  
 
Mardin'in merkez Artuklu ilçesinde yaşayan Hülya Usanmaz, "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılandığı davada 6 yıl 7 ay hapis cezası verilerek,  Aralık ayında cezaevine gönderildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Artuklu İlçe Eşbaşkanlığı da yapan Hülya'nın 3 çocuğu bulunuyor. Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Hülya, bir yaşındaki kızı Avşin'i de yanına almak zorunda kalmıştı. Doğuştan kafa derisi altında tümör (Hemanjiom) olması nedeniyle ağır bir rahatsızlığı olan Avşin'in Aralık ayından bu yana kaldığı cezaevinde rahatsızlığının daha da arttığı öğrenildi. Yüzündeki şişkinlik ve kızarıklar artarken, güneş ışığı görmediği için ilaçların da tedavide bir etki etmediği ve Avşin’in durumunun gün geçtikçe kötüye gittiği vurgulandı. 
 
6 aydır kızı ile birlikte cezaevinde tutulan Hülya, avukatları ve ailesi aracılığıyla mesaj göndererek, duyarlılık çağrısında bulundu. Avşin’in 3 ayda bir Adana’ya götürülmesi gerektiğini ifade eden Hülya, kızının tedavisi için daha önce de birçok kez dilekçe verdiğini belirtti. Sürekli güneş görmesi gereken Avşin'in en son enfeksiyon kaptığını aktaran Hülya, Avşin’in rahatsızlığının gün geçtikçe ağırlaştığını, yüzünde oluşan lekelenme ve şişliklerin de gün geçtikçe arttığına dikkat çekti. 
 
‘Güneş ışığı görmediği için ilaçlarda etki etmiyor!’
 
Görüşlerden sonra ağlama krizine giren Avşin’in iki haftada bir acile götürüldüğünü dile getiren baba Mehmet Emin Usanmaz ise, “Sürekli hastalanıyor kızım. Yüzündeki şişkinlik ve kızarıklıklar gün geçtikçe artıyor. Hastaneye gittiğinde de tedavisi ve ilaçları çok başka olmasına rağmen doktorlar sürekli serum verip cezaevine geri gönderiyordu. Hastalığı nedeniyle sürekli güneş görmesi gerekiyor. Önceleri ilaçları ile tedavisi biraz olsun devam ediyordu. Ama artık ilaçlarda bir etki yapmıyor. Doktoru ‘cezaevinde havasız ve güneş ışığı olmadan yaşadığı için ilaçlarda artık etki etmiyor’ diyor. Kızımın sağlığı daha fazla zarar görmeden yetkililer gerekeni yapmalıdır" dedi.
 
Bu hafta aşısı için Avşin’i iki günlüğüne cezaevinden çıkaran baba, "Dilekçe verip çıkarıyoruz ama sadece bir gün kalabiliyor. Annesini özleyip sürekli ağladığı için onu annesinin yanına götürüyorum" diye belirtti. 
 
Öte yandan avukatların Avşin'in tedavisi için infaz erteleme talebiyle verdikleri dilekçe savcılık tarafından da reddedildi.