Derik Belediyesi'ne bağlı kadın kurumu talan edildi

  • 10:23 25 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Yerel seçimlerde kayyımdan geri alınan Derik Belediyesi'ne bağlı Kadın Yaşam ve Dayanışma Evi'nin talan edildiği öğrenildi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinden sonra Mardin Derik İlçe Belediyesi’ni kayyımdan geri alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eşbaşkanları, gittikleri belediyeye bağlı Kadın Yaşam ve Dayanışma Evi’nin talan edildiğini gördü. Kurumun talan edilmesi sırasında polislerin de kapıda nöbet tuttuğunu kaydeden eşbaşkanlar, yaşanan talanın tam anlamıyla kayyım zihniyetinin ürünü olduğunun altını çizdi.
 
‘İçerisi talan edilirken polislerde kapıda bekliyormuş’
 
Yaşanan olayla ilgili ajansımıza konuşan eşbaşkanlardan Mülkiye Esmez, "Kurumu talan etmişler hiç bir şey bırakmamışlar. Böyle bir şey olabilir mi? Şimdi müfettiş geldi kuruma baktıktan sonra gerekli işlemler neyse yapacağız. Kurumda hiçbir şey bırakmamışlar. Talanı da belediye bünyesinde çalışan usulsüzlüklerle adı anılan ve işten çıkardığımız bir kadın tarafından hayata geçirildiğini biliyoruz. Halkın ve personellerin şikâyeti üzerine biz de işine son verdik. Sonra dün böyle bir şey yaşandığı bilgisi bize geldi. Kuruma gelen Milli Eğitim Kurumu personelleri ile birlikte içerideki her şeyi araca yükleyip götürmüşler. Olayın peşini bırakmayacağız" dedi. 
 
‘Kurs veriyorlar diye eşyaları da kendilerinin sanıyorlar’
 
Mülkiye, “Kurumda çalışan kadın, özel bir şirket üzerinden oraya gelmişti. Kursiyerlere ve orada çalışanlara kaba davranıyor diye şikâyet geldi. Biz de işine son verdik. Bu durumla birlikte halk eğitim ve kaymakamlık kurumda verdiği kurslara son verdi. Normalde haziranda bitmesi gereken kurslar biz kadını işten çıkardıktan sonra sonlandırıldı. Personelin işine son verdikten sonra halk eğitimden gelen kişiler buradaki bütün demirbaşlara el koymuşlar. Kurs veriyorlar diye bütün malzemeler kendilerinin sanıyorlar. Kurumda kullanılacak bir eşya bırakmamışlar balonları bile almışlar” ifadelerini kullandı.
 
‘Suç duyurusunda bulunacağız’
 
Yaşanan olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını belirten Mülkiye, “Bu işin peşini bırakmayacağız. Alınan bütün demirbaş eşyalarımızı geri alacağız. En kısa zamanda da suç duyurusunda bulunacağız. Bu yapılan talandır hukuka aykırıdır” diye konuştu.