Polis engelini tanımayan anneler: Bizi yıldıramayacaksınız

  • 15:22 25 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevinde olan çocukları için oturma eylemi yapan anneler, ardından yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin tüm engellemelerine rağmen yürüyen anneler, “Çocuklarımız için direniyoruz, bizi yıldıramazsınız” diye seslendi. 
 
Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı karşısında açlık grevleri ve ölüm oruçlarına ses vermek için 25 gündür oturma eylemi yapan anneler, bugün de alandaydı. Her geçen gün annelere destek verenlerin sayısı artarken bugün yüzlerce kişi annelerin yanında yer aldı. Anneler polis ablukasında 1 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi boyunca “Bijî berxwedana zindana”, “Amed uyuma zindanlara sahip çık”, “Tecridê bişkinîn faşizmê hilweşînîn”, “Zindanlarda direnen yoldaşlara bin selam” ve “Daxwaza Leyla, daxwaza me ye” sloganları attı. Sloganların yanı sıra anneler söyledikleri şarkılarla ve zılgıtlarla da açlık grevlerine dikkat çekti. 
 
Anneler sloganlarla yürüdü
 
Annelere destek vermek için gelen erkekler annelerin yanına alınmazken, eylem noktasına da yaklaştırılmadı. Buna rağmen çevrede annelere destek vermek için toplananlar oldu. Caddeden geçen araç sahipleri ya ıslıklarla ya da korna çalarak annelere destek verdi. Polisler korna çalan araçların plakalarını alarak, trafik cezası kesti. 1 saat süren oturma eyleminin ardından anneler yürüyüş yapmak için kalktı. Yürüyüşe küçük bebeğiyle katılmak isteyen bir kadın ise “Bebeğini yürüyüşe alamazsın” denilerek engellendi. Kadınların tüm çabalarına rağmen bebeğiyle yürüyüşe katılmak isteyen anne yürüyüşe katılamadı. Ardından yürüyüşe geçen anneler yoğun bir polis ablukasında yürüdü. Koşuyolu caddesi boyunca slogan atana annelere polisler anons aracından “Slogan atarsınız müdahale ederiz” anonsu geçti. 
 
Gazeteciden engellemeye tepki
 
Müdahale anonslarına rağmen anneler yürüyüşünü sloganlarla sürdürdü. Yürüyüşü görüntülemek isteyen basın çalışanları ise yine sözlü ve fiziki engellemeye maruz kaldı. Polisin engellemesine tepki gösteren bir gazeteci yolun ortasında oturma eylemi yaptı. “Ben gazeteciyim, siz benim çalışmamı engelleyemezsiniz. Engellerseniz ben de buradan kalkmam, böyle iş mi olur” diyerek tepki gösteren gazeteci kısa bir süre sonra annelerin de isteği üzerine yerinden kalkarak çekim yapmaya devam etti. Annelerle beraber yürümek isteyen onlarca erkek ayrı bir caddeden yürütülürken, anneler ise Batıkent kavşağına doğru yürüdü. Erkeklerin annelerle yürümesine izin verilmedi. 
 
‘Biz anneyiz, bizi durduramazsınız’
 
Kavşağa gelen anneler kaldırımdan yürümek istemediklerini dile getirerek, caddeden devam etmek istediler. Bunun üzerine polisler önlerini keserek bazı anneleri kalkanlarla itti. Uzun süre arbede yaşanırken, anneler engellemeye, “Biz anneyiz, siz bizi durduramazsınız. Bizim çocuklarımız ölüyor. Siz bizi yıldıramazsanız” diyerek tepki gösterdi. Anneler daha sonra polis ablukasını aşarak yürümeye başladı. Kısa bir süre sonra annelerin önü yine polisler tarafından kapatıldı. Anneler bu kez cadde ortasında oturma eylemi yaptı. Bir süre sonra anneler oturdukları yerden kalkarak sloganlarla yürümeye devam etti. Tutuklu Aileler ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) önüne gelen anneleri burada da onlarca kişi karşıladı. 
 
‘Boyun eğmiyoruz’
 
Daha sonra anneler adına tutsak annesi Rabia Ataş konuştu. Rabia, çocuklarının ölümle burun buruna olduğunu belirtti. Rabia, “Tecrit kalkmadıkça çocuklarımız grevi bırakmayacaklar. Biz bu oruçlu halimizle gelip burada güneşin altında direniyoruz. Çocuklarımızın sesini duyurmaya çalışıyoruz. Biz burada polislere karşı her gün direniyoruz. Bizi oradan oraya sürükleyip duruyorlar ama baskılarına boyun eğmiyoruz, eğmeyeceğiz. Tecrit kalksın, çocuklarımız ölmesin” dedi. 
 
Yapılan açıklamanın ardından anneler sloganlar eşliğinde dağıldı.