Esnaf kadınlar: Ekonomik kriz sadece cepleri değil psikolojiyi de etkiledi

  • 09:05 26 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Diyarbakır’da esnaflık yapan kadınlar, kepenk kapatmamak için direndiklerini belirterek, “Ekonomik kriz sadece cebimizi vurmadı. Aynı zaman da psikolojimizi de alt üst etti” dedi.
 
Türkiye’de giderek derinleşen ekonomik kriz en çok kadın esnafları etkiledi. Diyarbakır’ın merkez ilçelerinden Sur’da ilk açılan alışveriş merkezlerinden biri Galeria Alışveriş merkezi. Kepenk kapatmamak için direnen kadınlar, ekonomik krizle mücadele etmek zorunda kaldıklarını belirtti.
 
‘Galeria Alışveriş Merkezi hayalet merkezine dönüştü’
 
Yaklaşık 15 yıldır Galeria’da esnaflık yapan Zeliha Tantekin (40), halkın en çok akın ettiği merkezlerden biri olan Galeria’da toplamda sadece 10 esnafın kaldığını belirtti. Sabah saat 08.00’dan akşam saat 19.00’a kadar dükkanını açık tuttuğunu dile getiren Zeliha, 11 saat içinde sadece birkaç müşteri geldiğini söyledi. Zeliha, “Satışlarımız olmuyor. Ekonomik krizden önce bir dakikamız bile boş geçmiyordu” diye belirtti. 
 
‘Ekonomik kriz psikolojimizi etkiledi’
 
Ekonomik krizin insan psikolojisini etkilediğini ifade eden Zeliha, esnafın bu durumundan aile ve toplumun da etkilendiğini vurguladı. Zeliha son olarak, ekonomik krizin sebebinin savaş olduğunu kaydederek, yeni bir düzenin ancak hükümet ve sisteminin değiştirilmesiyle mümkün olacağının altını çizdi. 
 
‘Turistler sayesinde dükkanları ayakta tutabiliyoruz’
 
Sur ilçesine bağlı Dağkapı yakınlarında Bijuteri dükkanı işleten kadınlardan Halide Kaçmaz, “Kadın esnaf olmak zorken birde kriz eklenince birçok kadın dükkanını kapatmak zorunda kaldı. Yoğun bir şekilde kadın esnafların bulunduğu birçok dükkan kapatıldı. Dükkânlar şu anda İran’dan gelen turistler sayesinde ayakta kalabiliyor” dedi.
 
‘Ekonomik kriz işleri duraksattı’
 
Halide Kaçmaz ile çalışan Berfin Aktaş ise, krizden önce kadınların alışveriş yapmadan dükkanlardan çıkmadığını kaydederek, “Daha önce biz burada 5 eleman olarak çalışıyorduk. Ancak şu an 2 kişi çalışıyoruz. Ekonomik kriz hem işçileri işinden etti hem de işleri duraksattı” ifadelerini kullandı. 
 
‘Zorluk çekerek yaşam sürdürüyoruz’
 
Eskişehir’den Diyarbakır’a geçimlerini sağlamak için göç eden Fatma Esma da, 10 yıldır Sur ilçesinin sokaklarında kendi yaptığı takıları sattığını belirtti. Fatma, şöyle dedi: “Eskişehir’de ekonomik krizden kaynaklı iş bulamadık. Burada da zorluk çekerek ayakta kalmaya çalışıyoruz. Ekonomik kriz sadece cebimizi vurmadı. Aynı zaman da psikolojimizi de vurarak alt üst etti.”