Açlık grevindeki Selma Irmak’ın annesi: Sonuna kadar direnmekte kararlılar

  • 09:09 26 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Tecridin kaldırılması talebiyle Kandıra 1 Nolu Cezaevi'nde 15 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan HDP eski Milletvekili Selma Irmak’ın annesi Emine Irmak, Selma’nın aşırı kilo kaybı yaşadığını belirtti. Emine, “Kızım aşırı baş ağrıları nedeniyle geceleri uyuyamıyor.  ‘Sonucu ne olursa olsun direneceğiz’ diyorlar” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri devam ediyor. 1 Mart itibariyle binlerce tutsak açlık grevine başlarken, 30 Nisan ve 10 Mayıs tarihlerinde de 30 tutsak eylemlerini bir üst aşamaya taşıyarak ölüm orucuna başladı. 15 Ocak’tan bu yana açlık grevinde olan tutsaklardan biri de HDP eski Hakkari Milletvekilli Selma Irmak. 
 
2012 açlık grevlerinde de yer aldı
 
Selma, ilk defa 1994 yılında girdiği cezaevinde 3 yıl 10 ay tutuklu kaldı. 2009 yılında ise "KCK operasyonları" adı altında tekrar tutuklanan Selma, tutuklu bulunduğu dönem olan 2011 yılındaki genel seçimlerde Hakkari’den milletvekili seçildi. Selma, 2012 yılında Kürt sorununun çözümüne ilişkin Abdullah Öcalan ile diyaloğun kurulması, Kürtçesinin resmi kurumlarda kullanılması ve mahkemelerde Kürtçe savunmanın yapılması talebiyle binlerce tutsak tarafından başlatılan ve 68 gün süren açlık grevine katıldı, 60 gün boyunca açlık grevini sürdürdü. Kandıra 1 Nolu Cezaevi'nde açlık grevi eylemini devam ettiren Selma’nın görüşüne giden annesi Emine Irmak, Selma ve diğer tutsakların durumuna ilişkin bilgi verdi.
 
‘10-11 kilo verdi’
 
Emine, Selma ile yaptığı görüşün detaylarını anlatarak şunları söyledi: “Durumu çok kötü, ayakta durmakta zorlanıyor, 10-11 kilo verdi bu süre boyunca. Onu görseniz tanıyamazsınız. Ne olacak biz de bilmiyoruz. Acımasız insanlara ne diyebiliriz. Bunlar içeride dört duvar arasında enerjileri de yok. Onu bu halde gördüğümde 2 gün boyunca kendime gelemedim. Selma çok değişmiş. En iyisi o diyorlar onlardan daha kötüleri de var. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Kızım benim gözümün önünde eriyor ve elim bile ona yetişmiyor. ‘Ben iyiyim’ diyor ama ne iyisi. Hepsinin durumu birbirinden kötü.” 
 
‘Şiddetli baş ağrıları nedeniyle uyku uyuyamıyorlar’
 
Selma’nın her türlü durumda dahi moralinden ve gülüşünden taviz vermediğini dile getiren Emine, yaptığı son görüşte Selma’nın gülmekte dahi zorlandığını söyledi. Selma’nın tansiyon nedeniyle kitap ve gazete okuyamadığını aktaran Emine, şiddetli baş ağrıları nedeniyle de uyku problemi yaşadığını vurguladı. Emine, “Bunca acıyı bize yaşatanlar Allah’tan bulsunlar. Onların direnişine destek olmalı ve direnişlerini büyütmeliyiz. Biz dışarıdan direnişi büyütmezsek çocuklarımız gözümüzün önünde yok olacak. Anneler olarak ciğerimiz yanıyor. Açlık grevinde olanların durumu ağır evet ama bir de ölüm orucunda olan tutsaklar var. Artık bir şeylerin yapılması gerekiyor. Çocuklarımız açlıktan ölüyor. Onlara bir şey olursa biz ne yapacağız, nasıl yaşayacağız? Biz bunu derken onlarda ‘sonucu ne olursa olsun direneceğiz’ diyorlar. Tüm Kürt halkına çağrımdır artık direnişe ses olma zamanıdır” diye konuştu.