Darp ve hakarete uğrayan tutsak annesi: Vatan haini değiliz

  • 09:14 26 Mayıs 2019
  • Güncel
İZMİR - Açlık grevlerine destek eylemi sırasında polis tarafından darp edilen tutsak annesi Nüfusa Ataç, "Kimsenin bizi duymasını istemiyorlar. Biz bölücü değiliz, biz vatan haini değiliz, ne asker, ne polis ne gerilla ne sivil kimsenin ölmesini istemiyoruz" dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık ve ölüm oruçlarına dikkat çekmek amacıyla tutsak aileleri ve annelerin eylemleri dört bir yandan devam ederken, gözler avukatların 22 Mayıs günü İmralı'da yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını paylaşacakları açıklamada. Öte yandan 23 Mayıs günü tutsak yakınlarının İzmir'de Eski Sümerbank önünde yapmak istediği eyleme yapılan polis saldırısında çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınmıştı. Anneler yerlerde sürüklenmiş ve polisin bu saldırı anıda kameralara an be an yansımıştı. Bir günlük gözaltının ardından serbest bırakılan tutsak annelerinden Nüfusa Ataç, maruz kaldığı şiddet, tehdit ve hakaretleri ajansımıza anlattı. 
 
'Eylemimiz köleliğe karşı'
 
Oturma eyleminin sonunda oruçlarını sadece su ve tuzla açarak açlık grevlerine dikkat çekmeyi amaçladıklarını söyleyen Nüfusa, "Çocuğum açlık grevinde değil ama dayanışma için ille de bir yakınınızın açlık grevinde olması gerekmiyor. Demokrasiden, Müslümanlıktan bahsedenlere sesleniyorum. Gelecek hepimizin. Cezaevlerinden tabut çıksın diye mi bekliyorlar? Bizim sesimiz de onların grevi de köleliğe karşı. Bu Ramazan gününde duyarlı olsunlar. İster Kürt ister Arap ister Türk olsun herkes aynıdır. Eylem yapsınlar ki cezaevlerindekiler yaşasın. Hepimizin üzerinde baskı var" dedi.
 
'Polis tehdit etti'
 
Henüz eyleme başlamadan bankta birkaç anne ve gençle otururken polisin çember altına aldığını, Konak Meydanına kadar gençleri darp ettiğini, kadınları sürükleyerek götürdüğünü söyleyen Nüfusa, "Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı sesimizi duymuyor bile. Biz de sesimizi duyurmak istedik. 'Bizim çocuklarımız aç' dedim polis bize 'ne açlar, ölsünler, onlar vatan haini' dedi ve küfretti. 'Çocuklarımız askerlik yapmışlar' deyince bu kez de hakaret edip tekme attı ve gözaltına alındım. 'Siz çocuklarınızı dağa gönderiyorsunuz bizi öldürüyorlar sonra da buraya gelip eylem yapıyorsunuz. Eğer devam ederseniz saçlarınızdan sürüklerim' dedi bizi götüren kadın polis.  Ters kelepçe yaptılar, çocukları darp ettiler, bize ve çocuklara hakaret ettiler. Çok şey yaptılar ama kamera çekmedi" diye belirtti. 
 
'Eylem yapmak hakkımız'
 
Eylem yapmanın yasal hakları olduğunu belirten Nüfusa, "Kimsenin bizi duymasını istemiyorlar ama yine de devam edeceğiz. Tecrit kalkana kadar, çocuklarımız açlık grevi bitirene kadar bizi tutuklasalar da yaralasalar da eylemlerimize devam edeceğiz. Onların bizden umudu var o nedenle elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Tutuklu ailelerine de demokrasiden yanayım diyenlere de çağrım var. Seslerini sesimize katsınlar" dedi. 
 
'Polis eylemi izleyenleri provoke etti'
 
Eylem esnasında çevredekilerin polisin şiddetini görüp tepki verdiğini ancak bu tepkiye bazı polislerin "Onlar terörist, bölücü" diyerek şiddeti meşrulaştırdığını ifade eden Nüfusa "Biz bölücü değiliz, biz vatan haini değiliz, ne asker, ne polis ne gerilla ne sivil kimsenin ölmesini istemiyoruz. Ama onların gözünde biz bölücüyüz, vatan hainiyiz. Etraftaki insanlara bizim kötü olduğumuzu söyledi, bağırdı. İzleyenler ters kelepçe yaparken gördüler bize yaklaştılar vicdanları kabul etmedi. Onları da uzaklaştırdılar" şeklinde konuştu.