Hekimden uyarı: Doğru müdahale olmazsa Wernicke-Korsakoff ortaya çıkabilir

  • 14:28 26 Mayıs 2019
  • Güncel
Melike Aydın 
 
İZMİR - İmralı tecridine karşı başlatılan açlık grevleri sonlandırılırken, emekli hekim Habibe Güneş, kritik evrede olan eylemcilerin tedavileri hususunda önemli uyarılarda bulundu. Doğru müdahale olmazsa özellikle Wernicke-Korsakoff hastalığının ortaya çıkabileceğine dikkat çeken Habibe, “Takılması gereken serumların dahi özellikli olması gerekiyor” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla tecridin kaldırılması ve görüşmelerin başlatılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekilli Leyla Güven öncülüğünde 8 Kasım 2018 tarihinde başlatılan ve zamanla tüm cezaevlerine yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri sonlandırıldı. 1 Mart’tan itibaren açlık grevindeki tutsak sayısı 7 bine ulaşırken, kritik evrede olan tutsaklara uygulanacak tedavi ile ilgili önemli noktalara çekildi. Emekli hekim Habibe Güneş, açlık grevi eylemcilerinin tedavilerinde gösterilmesi gereken hassasiyetlere dikkat çekerek, hayati tavsiyelerde bulundu. 
 
Açlık grevlerini izleme sürecinde avukatlara danışmanlık hizmeti de veren Habibe, Ocak sonundan bu yana tutsaklara ait bulgular üzerinden hazırlanan program doğrultusunda verileri toplayıp değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Serumların dahi özellikli olması gerekiyor’
 
Türk Tabipleri Birliği (TTB) İnsan Hakları Kolu tarafından geçmiş deneyimler üzerinden bir algoritma hazırlandı ve açlık grevleri bırakıldığı andan itibaren hangi tahlillere bakılması gerektiği, hangi sistem muayenelerinin yapılması gerektiği ve kaç gün süre ile nasıl beslenilmesi gerektiğine dair bilgiler TTB ve İzmir Tabip Odası web sayfalarında mevcut. 
 
İzmir Tabip Odası’nın İzmir İl Sağlık Müdürlükleri ve 112 Acil Servislerine bilgi gönderdiğini belirten Habibe, “Olası bir durumda İzmir’de 200’ün üzerinde açlık grevcisi olacak. Bunların bazıları 80 bazıları 150’nci günde. Takılması gereken serumların dahi özellikli olması gerekiyor. B1  vitaminlerini kesmemeleri gerekiyor ancak biz söyleyene kadar. Son dönemde tutsakların durumlarına bakara folik asit de önermiştik. Folik asidi de sağlık profesyonelleri söyleyene dek bırakılmaması gerekiyor. Bundan sonra da avukatlarla birlikte çıkanları en azından sağlık verileri üzerinden devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.
 
‘Doğru müdahale olmazsa Wernicke-Korsakoff ortaya çıkabilir’
 
Doğru müdahale olmazsa özellikle Wernicke-Korsakoff hastalığının ortaya çıkabileceğinin altını çizen Habibe, 140 gündür aç olan insanın tüm sistemleri özellikle mide bağırsak sistemlerinin değiştiğini söyledi. Çiğ, baharatlı, yağlı ve katı gıdaların alınmasından kaçınılması gerektiğine dikkat çeken Habibe,  “Patatesin haşlanıp iyice sulandırılıp yenmesi gerekir ya da çorba. Aşırı tuz konmaması gerekiyor. Durumu kritik olanların ise mama ile beslenmesi gerekiyor. Özellikle ağır hastalara verilmesi gerekiyor” dedi.
 
‘Tutsakların özenli beslenmesi gerekecek’
 
Açlık grevi bittikten sonra eylemcilerin durumunun ne kadar sürede düzeleceğinin değişken olduğunu ifade eden Habibe, “Emarelerini nasıl görürüz; her şeyden önce idrar ve gaita çıkışı karın ve mide ağrıları geriler. Uzun süre mide bağırsak sistemine bir şey girmediği için yüzeyleri hasarlı olabilir. Bunların tamiri için özenli beslenmek gerekiyor. 1 hafta 15 gün içinde de gerçekleşebilir” diye belirtti.
 
TTB ve İzmir Tabip Odası web sayfasında, Açlık Grevi Sonlandırma Tedavisi Önerileri Basit Algoritma: <http://www.ttb.org.tr/images/stories/file/agrev/algoritma.doc>  linkinden bilgilere ulaşılabilinir.