Ankara’daki anneler: Umutluyuz özgürlüğü getireceğiz

  • 09:01 27 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlandırılmasının ardından günlerce Ankara’da nöbet tutan anneler de eylemlerini bitirdi. Tarifsiz bir mutluluk yaşayan anneler, “Çocuklarımız bizim onurumuzdur. Umutluyuz, barışı, özgürlüğü getireceğiz” dedi.  
 
İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, cezaevlerinde binlerce tutsak, milletvekilleri ve dünyanın birçok yerinde eylemciler, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla eylemlerini sonlandırdı. Direnişin simgesi haline gelen anneler, Ankara’da Meclis’te ve HDP Genel Merkezi’nde nöbet tuttu. Anneler de eylemlerin sona ermesinin ardından nöbetlerini sonlandırdı. 
 
‘Tarifsiz bir mutluluk yaşıyoruz’ 
 
Sincan Cezaevi’nde açlık grevine ilk grupta girenler arasında bulunan Süheyla Taş’ın annesi  Nezahat Taş,  çocuklarının tecrit  zincirini kırdığını belirterek, “Allah’a binlerce şükür daha kötü olmadan açlık grevleri bitti. Tecridi kırdık, mutluyuz, sevincimizi nasıl dile getireceğimizi bilmiyorum.  Her hafta çocuklarımız gözlerimizin önünde eriyorlardı. Bugün açlık grevleri bitti, çocuklarımızın üzerindeki tecrit kalktı. Annelerin ve cezaevlerindeki çocuklarımızın sayesinde. Bize destek olan, bu süreçte yanımızda olan herkese teşekkür ederiz” dedi.
 
‘Çok mutluyuz’
 
Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevlerinin bütün dünyaya yayıldığını hatırlatan Nafiye Yiğit, “Anneler olarak sokaklarda, cezaevi önlerinde ölümlerin daha fazla yaşanmaması için sürekli mücadele ettik. 13 gündür Ankara’dayız  dedik ki, çözümün adresi  Ankara’dadır. Barışın elini biz annelere uzatacaklar umuduyla geldik. Bugün ayrı bir mutlu olduk. Ancak 8 canımızı yitirdik. Anneler olarak bugün mutluluğumuz daha fazla olsaydı keşke ama çocuklarımızın direnişi tecridi kırdı” diye konuştu. 
 
‘Mesaj bizi farklı duygulara sürükledi’
 
Açlık grevlerinin bitmesiyle tarifsiz bir duygu içinde olduğunu söyleyen Afiye Bitmen de, şunları dile getirdi: “Bu mutluluğun tarifi yapılamaz. Umarım bunun devamı gelir. Anneler olarak herkesin özgür olmasını istiyoruz. Okunan mektup bizi farklı duygulara sürükledi. O mesaj bütün insanlar için iyi bir mesajdı. Bu saatten sonra açlık grevleri bitti ama sağlık süreci devam ediyor. Kimin elinden ne geliyorsa çocuklarımızın sağlığı için yapsın.”    
 
‘Keşki ölümler olmadan açlık grevleri bitseydi’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın gönderdiği mesajın kendilerinde büyük bir mutluluk yaşattığını vurgulayan Nuran Tarlak, “Çok mutluyuz, çocuklarımızı görmeye gidince eridiğine şahit olmayacağız. Bir yanımız mutluyken, diğer yanımız hala üzgün. Keşke 8 çocuğumuz ölmeden bitseydi açlık grevleri. Bugün açlık grevleri bitmişse onlar sayesindedir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocuklarımız bizim onurumuzdur’
 
Yesura Tufan ise, “13 gündür sokaklarda, kurumlarda ve Meclis’te sesimizi duyurmaya çalıştık. Bir açıklama geldi. Bu bizi ne kadara mutlu etse de yitip giden 8 can bizi hüzünlendiriyor. Keşke 8 can gitmeseydi de onlarında anneleri bizlerin aramızda olsun. Cezaevindeki çocuklarımızın sağlığını ve tedavilerini düşünmeye başladık. Çocuklarımız bizim onurumuzdur. Çocuklarımızdan umutluyuz, barışı, özgürlüğü getireceğiz” dedi.