Barış Anneleri: Abdullah Öcalan’ın selamı yüreğimize umut ekti

  • 09:04 27 Mayıs 2019
  • Güncel
VAN - Açlık grevleri sürecinde Van’da da sokakları terk etmeyen Barış Anneleri, çocuklarıyla birlikte direndiklerini ve kazandıklarını belirterek, “Abdullah Öcalan’ın annelere özel selamı yüreğimizde barışı alevlendirip, umudu ekmiştir. Anneler olarak mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine ilişkin mesajı kamuoyu ile paylaşıldıktan sonra eyleminin 200’üncü gününde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven eylemini sonlandırırken, cezaevlerindeki açlık grevleri ve ölüm oruçlarıyla, dışarıdaki eylemler de sonlandırıldı. Bu süreçte önemli bir rol üstlenen de sokaklarda çocuklarının sesi olan Barış Anneleri oldu. 
 
‘Bu direniş Kürt iradesini bütün dünyaya göstermiştir’
 
Barış Anneleri Van Meclisi üyesi Zekiye Kaya, cezaevlerindeki direnişin zafere ulaştığını ifade ederek, “Aylardır Leyla Güven öncülüğünde tarihi bir direniş gerçekleşti. Bu direniş amacına ulaştı. Bu başarıyı kendisini feda eden Zülküf Gezenler ve Ayten Beçetler getirmiştir. Bu direniş Kürt iradesini bütün dünyaya göstermiştir. Biz Barış Anneleri olarak barışın sağlanması için her daim sokaklarda olacağız” dedi. 
 
‘Direnmeye devam’
 
Oğlu 86 gün açlık grevinde olan Barış Annesi Hanife Kaçak, çocuklarının onlara umudu müjdelediklerini söyledi. Hiçbir zaman direnmekten vazgeçmediklerinin altını çizen Hanife, “Bu başarı çocuklarımızın iradesi sonucu elde edilmiştir. Bu topraklarda barış tohumları yeşermeden ve barışı büyütmeden biz anneler direnmekten ve mücadele etmeden vazgeçmeyeceğiz. Bijî berxwedana zindanan” diye konuştu. 
 
‘Selamı yüreğimizde barışı alevlendirdi’ 
 
Barış Annesi Xane Akdağ, Abdullah Öcalan’ın annelere özel selamına dikkat çekerek, “O’nun selamları bizim yüreğimizde barışı alevlendirip, umudu ekmiştir. 7 ayı aşkındır çocuklarımız omuz omuza direniyor. Onların direnişi zaferin bayrağını dalgalandırmış ve direnişi büyütmüştür. Biz Barış Anneleri olarak sonuna kadar mücadele edeceğiz ve mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocuklarımızla başaracağız dedik ve başardık’
 
Bese Akdoğan, direnişin zaferini kutlayarak duygularını şöyle paylaştı: “Biz ilk gün ‘çocuklarımızla başaracağız’ dedik ve başardık. Biz Kürt anneleri olarak hiç bir zaman direnmekten vazgeçmedik. Zulüm karşısında sessiz kalan bir halk olmayacağız. Bu daha başlangıç bizler direnişimizi büyüteceğiz.” 
 
‘Bu mesaj karanlığa aydınlık oldu’
 
Kewe Işık, Barış Anneleri olarak mücadelelerini sürdüreceklerini vurgulayarak, “Biz çocuklarımıza inanıyorduk. Sokakları da alanları da bugüne kadar terk etmedik. Çünkü tarihi bir direniş vardı ve bizim buna sessiz kalmamamız gerekirdi. Bize düşen bu sesi duyurmaktı. Çocuklar ve anneler beraber direndi ve kazandı. Bu mesaj karanlığa aydınlık oldu” diye belirtti. 
 
‘Kürtlerin direnişi hep başarı ile sonuçlanmıştır’
 
Hediye Koçak ise, “Direnişin sonu başarı oldu. Biz kararlı ve umutluyduk. Umudumuzu büyüttük ve kazandık” dedi.