Protesto eylemi gerçekleştiren Medya Çınar'ın mezarı ziyaret edildi

  • 14:54 27 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Mart ayında PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için yaşamına sonlandıran tutsak Medya Çınar'ın mezarı ziyaret edildi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 7 aydır devam eden açlık grevi eylemleri dün Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının yaptığı açıklama sonrası gelen çağrı ile sona erdi. Tutsaklar hastanelere götürülmeye devam edilirken, bazı kentlerdeki cezaevlerinde ‘tatil’ gerekçesiyle tutsakların tedavi edilmesine engel olunmuştu. Açlık grevlerinin devam ettiği 24 Mart tarihinde Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsak bulunan Medya Çınar (24) tecride karşı protesto eylemi gerçekleştirerek yaşamına son vermişti.  
 
Protesto eylemi gerçekleştiren 8 tutsaktan biri olan Medya’nın mezarı Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl ve ilçe örgütleri ve Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri tarafından ziyaret edildi.
 
İlk olarak aileyi Kızıltepe'deki evinde ziyaret eden heyet daha sonra ilçeye bağlı Çimenli (Margik) köyünde bulunan mezarlığa gitti. Mezarlık ziyareti esnasında konuşan barış anneleri, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin unutulmayacağını Medya'nın da bunlardan biri olduğunun altını çizdi. 
 
Mezarlık ziyareti okunan dualar ve mezara bırakılan karanfillerine ardından sona erdi.