İç Anadolu Bölgesi'ndeki cezaevlerinde tutsaklar hastaneye sevk edilmiyor

  • 16:45 27 Mayıs 2019
  • Güncel
ANKARA - İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinde açlık grevini sonlandıran tutsaklar hastane yerine cezaevi revirleri ve cezaevi kampüslerinde tedavi ediliyor. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, konunun takipçisi olduklarını belirterek, grev sonrasındaki süreçte tutsaklara daha titizlikle yaklaşılması gerektiğinin altını çizdi. 
 
Açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlandırılmasının ardından İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesi'nde cezaevlerinde tutsakların hastaneye sevk edilme yerine cezaevi revirlerinde tedavi edildiği öğrenildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Koordinasyon Merkezi'nden öğrenilen bilgiler noktasında özellikle Tokat, Kırıkkale, Çankırı, Karabük ve Kayseri Cezaevleri'nde tutsakların tıbbi müdahalelerinin revirde yapıldığı ve hastaneye sevk edilmediği öğrenildi.
 
Samsun Cezaevi
 
Samsun Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevini sonlandıran iki tutsağın hastaneye sevk edildiği ve doktor kontrolünde tedavileri yapılmaya başlandığı öğrenildi.
 
Kırıkkale
 
Kırıkkale Cezaevi'nde ilk grupla birlikte durumu kötü olan 3 tutsağın hastaneye sevk edildiği ve tahlillerinin yapıldıktan sonra yeniden cezaevine götürüldüğü belirtildi. Durumu kötü olan iki tutsağın bugün yeniden hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Tutsaklara serum verilmeye ve diyet listesiyle besin alımı yapılmaya başlandığı kaydedildi. 
 
Tokat
 
Tokat Cezaevi'nde açlık grevini sonlandıran tutsakların sadece tansiyon ölçümleri yapıldığı ve hastaneye sevk edilmediği öğrenildi. Tutsakların tedavileri cezaevi revirinde yapılmaya çalışıldığı gelen bilgiler arasında.
 
 Karabük 
 
Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan tutsaklar da cezaevi kampüsünde bulunan hastanede tetkikleri yapıldı.
 
 Kayseri
 
Kayseri Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi'nde açlık grevini sonlandıran tüm kadın tutsakların hastaneye sevkleri yapıldığı ancak tetkikler ardından yeniden cezaevine götürüldüğü öğrenildi.
 
 Çankırı
 
Çankırı E Tipi Kapalı Cezaevi'nde açlık grevini sonlandıran tutsaklar tedavileri cezaevi revirinden yapıldı. 
 
Eskişehir 
 
Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan 6 tutsağın hastaneye sevkleri yapıldığı ve tedavi süreci başlatıldığı öğrenildi.  
 
Ankara
 
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'nde de dün 4 kadın tutsağın kampüs içindeki hastanede tetkikleri yapıldı. İkinci grubun da bugün cezaevi kampüsünde bulunan hastaneye sevk edileceği ve tetkikler sonrasında tedavilerin başlayacağı belirtildi.
 
Kayseri Cezaevi'ndeki tutsaklara haber yeni gitmiş
 
Halkların Demokratik Partisinin (HDP) açlık grevi ve ölüm orucunun son bulması ardından oluşturdukları Kriz Masasında yer alan ve İç Anadolu Cezaevleri ile ilgilenen HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, son bilgileri aktardı. Tüm cezaevleri ile görüşme sağladıklarını ve Sincan Cezaevi ile de yüz yüze görüştüklerini söyleyen Meral, "Diğerlerinin hepsine avukat arkadaşlar gitti. Bir kısmı daha açlık grevini bırakmamış henüz haber alamadıkları için.  Kayseri bugün öğrendi. Buna benzer birkaç cezaevi geç öğrendi. Avukat gidişi olmadığı ve televizyonda verilmediği için geç haber alabildiler. Aldığımız totalde bilgi şu: Genellikle hapishane revirlerinde öncelikle görülüyor orada tetkik ve kan tahlilleri yapılıyor. Hepsinde kan tahlili de yapılmıyor" diye aktardı. 
 
'Süreci yakından takip ediyoruz'
 
Tam teşekküllü hastanelere sevklerin şu ana kadar yapılmadığı bilgisini veren Meral, şöyle konuştu: "Daha kötü olanların sevk edilmesi gerekiyor. Hapishanelerde 'durumları iyi, yakından takip ediyoruz' diyorlar. Bizde hepsine hem avukat görüşleri vasıtasıyla hem kendimiz hem doktorlar hem genel koordinasyonumuzla birebir görüşmelerle bu süreci yakından izliyoruz. Gerekli tedavi ve tetkiklerin yapılması için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Aynı şekilde ailelerle de aralıksız iletişimimiz devam ediyor."
 
'Hastaneye sevk edilmelerini istedik'
 
Sincan Cezaevi'nde Zeliha Ustabaş, Sariye Taşkesen ve Süheyla Taş'ın dün gece cezaevi hastanesine götürülüp tekrar geri getirildiğini aktaran Meral, "Bugün cezaevi yönetimi ile yüz yüze de görüştük. Tetkiklerin iyi olduğu söylendi. Fakat biz açlık grevlerinin 150 günden fazla olduğunu ve daha titiz ve sağlıklı bir inceleme için hastaneye götürülmesini istedik. Cezaevi müdürü de değerlendireceklerini söyledi. Bu konuda biz de takip etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.