Tutsak anneleri: Çocuklarımızla başaracağız dedik ve başardık

  • 09:02 28 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR  - PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının iletilmesinin ardından haftalardır sokaklarda direnişte olan anneler, çocuklarıyla birlikte direndiklerini ve kazandıklarını belirterek, “Bu sadece annelerin ve tutsakların değil, özgür basının da başarısıdır. Anneler olarak mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın açlık grevi ve ölüm orucuna ilişkin avukatları aracılığıyla yaptığı "Eyleminizin sona ermesini bekliyorum" çağrısından sonra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, cezaevlerindeki binlerce tutsak, milletvekilleri ve dünyanın birçok yerinden eylemciler, eylemlerini sonlandırdı. Hemen ardından gözler haftalardır çocukları için direnen annelere çevrildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü binasında bulunan anneler, mesaj sonrası yaşadığı mutluluğu yine birbirine sarılarak paylaştı. "Çocuklarımız ölmesin, biz ölürüz" diyen beyaz tülbentli annelerin, gözleri bu kez sevinçten doldu. Öyle ya, direndiler ve kazandılar. 
 
Bir tutsağın da dediği gibi bu “doğanın ve doğuranın direnişiydi” ve doğan ile doğuranın mücadelesi kazandı. Tüm saldırılara, baskılara rağmen her gün usanmadan sokağa çıkan anneler kazandı. Darp edilmesine, vücudunda morluklar, ağrıları olmasına rağmen ve birçok hastalıkları olmasına rağmen saatlerce polise karşı direnen beyaz tülbentliler ve onların aylardır zor cezaevi koşullarında direnen çocukları kazandı. 
 
Açıklamanın ardından slogan ve şarkılarla parti binasından çıkan annelerden biri, şöyle diyor: "1 aydır onların dediğini yapmamışım, şimdi mi yapacağım? Slogan atacağım. Şimdiye kadar kazanmak için atıyordum şimdi de kazandım diye atıyorum." 
 
‘Çocuklarımızın direnişi kazandı’
 
Duygularını almak istediğimiz tutsak annesi Hatun Kaya, bunun aslında tam anlamıyla bir zafer olmadığını ifade ederek, "İçimiz hala buruk. Hem çocuklarımızın durumunu merak ediyoruz hem de Sayın Öcalan'ın. Umarım bu görüşmelerin devamı gelir. Çocuklarımızın direnişi kazandı. Hepsini kutluyorum. Leyla Güven onurumuzdur. Bir kadın olarak başladı ve zaferin de öncüsü oldu. Bu onların zaferidir" dedi. 
 
'Özgür basın çalışanlarına teşekkür ederim'
 
Hatun Yıldız, bugüne kadar annelere destek veren herkese teşekkür ederek, "Özellikle tüm özgür basın çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bizimle gece gündüz demeden, polis baskısı dinlemeden direndiler. Biz ağladık onlar yanımızdaydı, güldük onlar yanımızdaydı. Bu sadece annelerin ve tutsakların değil, özgür basının da başarısıdır. Hepsini gözlerinden öpüyorum. Çocuklarımızın direnişi kazandı. ‘Çocuklarımızla başaracağız’ dedik ve başardık. Umarım çocuklarımıza bu noktadan sonra da bir şey olmaz. Asıl bundan sonrasının önemli olduğunu söylüyorlar. Yine tedirginlikle bekleyeceğiz ama en azından bu kez tecridi kırmış olmanın mutluluğu olacak. Tüm tutsakları selamlıyorum, direnişleri kazandı" ifadelerini kullandı. 
 
'5 kişiyle başladık yüzlerce kişi olduk'
 
"Bir annenin çocuğunun ölümünü beklemesi ve gün sayması ne demek kimse bilmez, kimse anlayamaz" diyen tutsak annesi Muhsine Duru da, şöyle dedi: "Günlerdir itiyorlar, darp ediyorlar, hakaret ediyorlar ama biz geri adım atmadık. 'Çocuklarımız direnene kadar biz de direneceğiz' dedik. Arayıp 'anneler açıklamaya gelsin yürüyüş yapmasın' dediler. Biz de dedik: 'Bugüne kadar adım atılsın diye yürüdük, bugün de son yürüyüşümüzü başarımız için yapacağız.' Kalktık yürüdük. Yanımızda olan, sesimizi duyuran herkese teşekkür ediyoruz. 5 kişiyle başladık annelerin eylemine, onlarca kişi oldu. Son 2-3 gün yüzlerce kişi olmuştuk. Direnişimiz haklıydı ve bunu fark eden herkes yanımızda durmaya başlamıştı. Bundan sonra da yanımızda dursunlar, biz barış ve özgürlük dışında bir şey istemiyoruz. Tüm tutsakları selamlıyorum."  
 
'Zaferleri kutlu olsun'
 
Tutsak annesi Jiyan Kara ise, tüm ses verenlere teşekkür etti. Bu süreçte 8 gencin yaşamını yitirdiğini de hatırlatan Jiyan, "Onlar Kürt halkının kalbinden de, hafızasından da silinmeyecek. Onların direnişi kazandı. Allah ailelerine sabır versin, aynı acının bin katını buna sebep olanlara yaşatsın. Tutsakların ve Leyla Güven'in direnişi ve zaferi kutlu olsun. Bundan sonra da çocuklarımızın sesini duyurmaya devam edeceğiz" dedi.