‘Çocuklarımız devletin politikaları yüzünden güvende değil’

  • 09:07 28 Mayıs 2019
  • Güncel
Rojda Aydın
 
ŞIRNAK - Türkiye ve özellikle bölgede artan cinsel istismar suçlarını değerlendiren HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, cezasızlık politikasına dikkat çekerek, “Çocuklarımız devletin politikaları yüzünden güvenli bir şekilde yaşayamıyor. Kadın ve çocuklara dönük saldırılar son bulana dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) çok sayıda kadın ve çocuk çalışması yürüten kurum kapatıldı. Özellikle bölgede aktif çalışma yürüten bu kurumlar kadın ve çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlarken, kapatılmaları ardından kayyım bu boşluğu Kur-an ve kadını eve tıkayan dikiş-nakış kurslarıyla doldurmaya çalıştı. 
 
Türkiye genelinde kadınlar her alanda şiddete uğrarken, 2019’un ilk 4 ayında 99 kadın katledildi. Son yayımlanan Nisan 2019 şiddet çetelesine göre de erkekler 2 kadını cinsel saldırıya maruz bırakırken, 22 kadını cinsel tacize maruz bıraktı. Yine 13 çocuk cinsel istismara maruz kaldı. Verilerin bu kadar yüksek olduğu Türkiye’de sadece Mayıs ayının aynı haftasında Şırnak’ın Cizre ilçesinde bir okulda ve bir mahallede cinsel istismar suçları işlendi. Yine Mardin’de bir kadın fuhuşa sürüklenmek istenirken, evinin önünde oynarken kaybolan çocuk şüpheli şekilde ölmüş olarak bulundu.
 
Yaşanan suçlar karşısında sürdürülen cezasızlık politikalarını ve artan cinsel istismar suçlarını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre Eşbaşkanı Güler Tunç değerlendirdi.
 
‘Yetkililerin söylemleri suçları meşrulaştırıyor’
 
Belediyelere kayyım atandıktan sonra Botan Bölgesi’nde uyuşturucu, cinsel istismar ve fuhuşun arttığını belirten Güler, “Bilindiği gibi iki hafta önce Cizre’de bulunan bir okulda müdür yardımcısı olan erkeğin birçok çocuğa cinsel içerikli mesajlar gönderdiği ortaya çıkmıştı. Kaymakam ve Cizre Milli Eğitim Müdürlüğü hiçbir adım atmadı ve atmıyor. Cizre Milli Eğitim Müdürlüğü istismarda bulunan öğretmeni sadece görevinden uzaklaştırmış. Biz görevinde uzaklaştırılmasını değil gereken cezanın verilmesini istiyoruz. Devlet bugün yaşanan istismar olayları karşısında sessiz kalıyor ve hiçbir şey yapmıyor. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı bir konuşmasında ‘bir kereden bir şey olmaz’ derken devletin üst düzey yetkilileri de ‘istismarda bulunanla evlensin’ söylemini dile getirdi. Bu söylemler suçları meşrulaştırıyor. Bu söylemden güç alan erkek daha da saldırganlaşıp elini kollunu sallayıp sokaklarda gezdi. Ancak biz buna asla izin vermeyeceğiz ve çocuklarımızı koruyacağız” dedi.
 
‘Cezasızlık politikasıyla failler korunuyor’
 
Cizre’de bir okulda yaşanan cinsel istismar olayı hala gündemdeyken, Nur Mahallesi’nde 7 yaşındaki çocuğun H.Ö. tarafından cinsel istismara maruz kaldığını hatırlatan Güler, “Kayyım atanmasından sonra istismar olayları artış gösterdi. Örneğin, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde bir polisin kadınları fuhuşa sürüklediği ortaya çıktı. Ama ses kayıtlarının ortaya çıkmasından sonra kayyım çalışmalarının ne kadar kirli olduğunu gördük. Çocuklarımız devletin politikaları yüzünden güvenli bir şekilde yaşayamıyor. Yaşanan istismar olaylarının hiçbirini unutmayacağız. Her geçen gün istismara maruz bırakılan çocuk sayısında artış yaşanırken, cezasızlık politikası ile de failler gerekli cezayı almayarak korunuyor” ifadelerini kullandı. 
 
‘AKP her dönem kadını kendisi için tehdit gördü’
 
Devletin de yaşanan cinsel istismar ve fuhuş olaylarının suç ortağı olduğunu belirten Güler, “Yaşanan bunca şey AKP’nin temelinde ortaya çıkıyor. AKP her dönem kadını kendisi için tehdit gördü ve tüm saldırı politikalarını kadın üzerinden hayata geçirdi. Çünkü kadınlar yaşamı var ediyor. Ama devlet yaşamı var eden kadınları öldürmek istiyor. Kadına yönelik her ne kadar saldırı olsa da kadınlar mücadele ederek kazanıyor. İktidar yaşanan istismar olaylarını meşru kılıyor. Eğer meşru kılmasaydı bugün bunlar yaşanmayacaktı. Bunların tek sebebi iktidardır. İktidar istese bu olayların önüne geçebilir. Özelliklede Botan bölgesinde bu tür olayların artmasının sebebi direniş ve Kürtlerin yoğun olarak olduğu bir bölge olmasından kaynaklı” diye belirtti. 
 
‘Kadın ve çocuklara dönük saldırılar son bulana dek vazgeçmeyeceğiz’
 
HDP ve Botan Kadın Meclisi olarak istismar ve fuhuş olaylarının sonlanması için gereken her şeyi yapacaklarına değinen Güler, şunları kaydetti: “İstismar olaylarına engel olmak için çalışmalarımızı en üst düzeye taşıyacağız. Bizler Mardin Büyükşehir Belediyesi, Cizre’de bir okulda yaşanan cinsel istismar ve 7 yaşındaki çocuğun cinsel istismar olaylarının takipçisi olacağız. Biz bu davadan geri çekilmeyeceğiz. Cinsel istismar, kadın katliamları davalarının takipçisi olacağız. Kadın ve çocuklara dönük saldırılar son bulana dek mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”