Uyarılara rağmen tutsaklara baharatlı çorba verildi!

  • 18:14 28 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Açlık grevlerinin sonlanması ardından tüm cezaevi ve ilgili bakanlıklara beslenme kılavuzları gönderilmesine rağmen Diyarbakır D Tipi ve Bandırma Cezaevi’nde tutsaklara baharatlı çorba verildiği öğrenildi. Çorbayı içen tutsakların rahatsızlandığı ve herhangi bir tedavinin yapılmadığı görüşe giden aileler tarafından aktarıldı. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerini sonlandıran Diyarbakır D Tipi ile Kadın Kapalı cezaevlerindeki tutsaklardan 22’sinin, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavisi sürüyor. D Tipi Cezaevi'nde açlık grevi ve ölüm orucuna giren tutsak sayısının 221 olduğu belirtilirken, hastanelere kaldırılmayan 200 civarında tutsağın tedavisinin ise cezaevi revirinde yapıldığı belirtildi. 
 
7 tutsak daha hastaneye getirildi 
 
Cezaevlerinde tutsaklardan alınan kan örneklerinin tahlil sonuçlarına göre sağlık durumları ağır olan tutsaklar hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Sabah saatlerinde cezaevinden ring araçlarıyla alınan Mehmet Polat, Recep Özkılıç, Servet Kaya, Şaban Çelik, Ahmet Tabu, Mazlum Ekinci ve Numan Simba adlı tutsaklar yoğun güvenlik önlemleri altında araştırma hastanesine getirildi. 7 tutsak hastanede tamamı açlık grevi eylemcileri için ayrılan 10’uncu kata çıkarıldı. 7 tutsak ile birlikte hastanede tedavi altına alınan tutsak sayısı da 29’a çıktı. Kan tahlil sonuçlarına göre, bazı tutsakların daha hastaneye sevk edilmesi bekleniyor.
 
Açlık grevlerinin sonlanması ardından gerekli önlemler noktasında ulusal ve uluslararası deneyimlerin yer aldığı tedavi kılavuzları ilgili bakanlıklara ve tüm ceza infaz kurumu hekimliklerine gönderilmesine rağmen gerekli önlemin alınmadığı açığa çıktı. Diyarbakır D Tipi ve Bandırma Cezaevi yönetimi tarafından tutsaklara baharatlı çorba dağıtıldığı ve bu çorbayı içen eylemcilerin birçoğunun rahatsızlandığı öğrenildi. Yaşanan duruma tepki gösteren tutsaklar çorbanın içilmemesi yönünde diğer tutsakları uyardığı aktarıldı.
 
TTB ve SES uyarmıştı!
 
TTB ve SES ayrıntılı muayene, tetkik, tedavi ve özel bir beslenme programı gerektiren açlık grevleri eylemcilerinin öncelikle hastanelere götürülmesini ve tedavilerinin hastane koşullarında yapılması gerektiğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada, “Bu süreçte kalıcı bedensel-zihinsel hasar gelişmesine neden olabilecek uygulamalardan kaçınılması, bilimsel bilgiler ışığında özenli bir yaklaşımın gösterilmesi ile mümkündür. Bunun yapılmadığı/yapılamadığı geçmiş süreçlerdeki acı deneyimler bizlere açlık grevi yapmış kişilerin yeniden beslenme sürecinde sağlık açısından birçok olumsuzluk yaşadıklarını göstermiştir” ifadeleri kullanıldı.