Kapatılan kültür kurumlarına alternatif: Tûrik Müzik Evi

  • 09:01 29 Mayıs 2019
  • Kültür Sanat
MARDİN - Kızıltepe’de kültür kurumlarının kapatılmasıyla müzik eğitmenlerinden oluşan bir ekibin alternatif olarak açtığı Tûrik Müzik Evi’nin hedeflerini anlatan eğitmen Saima Aburşu, “Kültür ve müzik alanında burayı büyütmek istiyoruz. Daha çok öğrenciyle kurslarımızı herkese ulaştırmak istiyoruz” dedi. 
 
İlan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 2016 yılında bölge belediyelerine atanan kayyımlar tarafından birçok kadın ve kültür merkezi kapatıldı. Kapılarına mühür vurulan merkezlerde çalışan eğitmen ve kursiyerler ise pes etmek yerine kısa süre içerisinde yeni alternatiflerin arayışına girdi. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde bulunan ve yaklaşık bir yıldır faaliyete olan Tûrik Müzik Evi de bu alternatiflerden sadece biri.
 
Kayyımdan sonra kurumların tek tek kapanmasıyla kültür-sanat çalışmaları duran ilçede, bir yıl önce müzik eğitmenlerinden oluşan bir ekip kendi imkanları ile yeni bir mekan açtı. Kirasından müzik aletine kadar bütün ihtiyaçlarını eğitmenlerin sağladığı müzik evi ilçede bulunan gençler tarafından da ilgiyle karşılandı. 
 
‘Kayyımdan sonra kültür çalışmalarımız dağıldı’
 
Yıllardır müzik ve kültür çalışmalarında yer alan erbane hocalarından Saime Aburşu, alternatifsiz olmadıklarını vurgulayarak, “Burayı bir yıl önce açtık. Burada gitar, saz, keman, erbane gibi kurslar veriyoruz. Kültürümüz yok olmasın gençlerimizin buna ilgisi devam etsin diye burayı açtık. Belediyeye kayyım atandıktan sonra kültür çalışmalarımız dağıldı. Bizde burayı açmaya karar verdik. Hem biz hem de gençlerimiz müzikten uzak kalmasın diye çalışmalarımızdan taviz vermedik” dedi. 
 
‘Hedefimiz daha çok öğrenciyle bir araya gelmek’
 
İlerleyen zamanlarda hedeflerinin daha büyük bir mekanda daha çok öğrenciyle bir araya gelmek olduğunu ifade eden Saime, şöyle devam etti: “Kendi emeğimizle burayı açtık. İlk geldiğimizde burada zaten bir şey yoktu. Hepsini kendimiz kurduk. Bir yıldır burada çalışmalarımızı yürütüyoruz. Her müzik aletiyle ilgili kurslarımız var. Şu an yerimiz dar olduğu için çok fazla öğrenci alamıyoruz ama ileride öğrenci sayımızı daha da artırmayı düşünüyoruz. Burayla ilgili hedeflerimiz de var. Kültür ve müzik alanında burayı büyütmek istiyoruz. Daha çok öğrenciyle kurslarımızı herkese ulaştırmak istiyoruz.”