Mardin’de tutsaklar hastaneye kaldırılmıyor: Sağlık durumlarından endişeliyiz

  • 09:06 29 Mayıs 2019
  • Güncel
MARDİN - Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevini sonlandıran 104 tutsaktan sadece 2’si hastaneye kaldırılırken, diğer tutsakların durumuna ilişkin ne ailelere ne avukatlara ne de milletvekillerine bilgi verilmiyor. HDP Mardin İl Eşbakanı Eylem Amak, bilgi almak için gittikleri cezaevi ve devlet hastanesinden olumsuz yanıt aldıklarını belirterek, “Tutsakların sağlık durumlarından endişeliyiz” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 22 Mayıs’ta avukatları ile İmralı’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kamuoyuna yapılan açıklamada açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlandırılması çağrısı yapıldı. Çağrıdan saatler sonra ise Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, cezaevindeki binlerce tutsak, milletvekilleri ve dünyanın birçok yerinden eylemciler, eylemlerini bitirme kararı aldı. Kararla birlikte birçok kentte tutsaklar hastanelere sevk edilerek tedavi altına alınırken, kimi kentlerde ise tutsaklar hala hastanelere sevk edilmedi.  “Bize herhangi bir tebligat gelmedi” gerekçesini öne süren cezaevlerinden biri de Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. 
 
104 tutsağın sevk edilmesi gereken cezaevinden şimdiye kadar 2 tutsağın Mardin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındığı ve 3 tutsağın sevkinin beklendiği belirtilirken, cezaevi yönetimi ile görüşmek isteyen HDP’li vekillere de “bilgi veremiyoruz” denildiği aktarıldı.
 
‘Ne bize ne de avukatlara sağlıklı bilgi verilmiyor’
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Eşbaşkanı Eylem Amak, yaşanan sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmediğini ve tutsakların sağlık durumundan endişe ettiklerini vurguladı. Eylem, “Hepimizin bildiği gibi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi kırmak için Leyla Güven’in başlattığı ve daha sonra binlerce tutsağın girdiği bir açlık grevi süreci yaşandı. 7 ay boyunca bu grevler devam etti. En son Asrın Hukuk Bürosu’nun yaptığı açıklama sonrası grevler sona erdi. Biz de Mardin’de bu açlık grevine giren 104 tutsağın sürecini takip etmek amaçlı cezaevine gittik. Orada milletvekillimiz Tuma Çelik ile beraber cezaevi müdürü ile görüşmeyi talep ettik. Ancak müdür bizle görüşmeyi ‘mevzuata uygun değil’ diyerek reddetti. Hiçbir şekilde ne bize ne avukatlara ne de milletvekillerine sağlıklı bir bilgi verilmedi. Bu 104 tutsağın arasında 6 tutsak 141 gün boyunca grevde kaldı. Sağlık durumları konusunda endişeliyiz” dedi.
 
Cezaevinde başlayan uygulamanın hastanede de aynı şekilde devam ettiğini ifade eden Eylem, “Cezaevinden sonra sevk işlemlerini takip etmek için hastaneye gittik. Devlet Hastanesi’nde de bize bir bilgi verilmedi. Şu ana kadar bizde sadece Tabipler Odası ve avukatlardan aldığımız bazı bilgiler var. Şu ana kadar bütün tutsakların cezaevinde tedavileri ve sağlık kontrolleri yapıldı. Sevk edilme talebi olan tutsaklara form verilmiş. Sadece 2 tutsağın Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü bilgisi verildi” diye konuştu.
 
‘Müdahale konusunda hassas davranılmıyor’
 
HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik de konu hakkında bilgilendirmede bulundu. Tuma, şöyle dedi: “Biz cezaevi müdürü ve ardından devlet hastanesi yöneticileri ile görüşmeye çalıştık. Tabi cezaevi yönetiminde müdür bahaneler üreterek karşımıza çıkmadı. Oradan bize aktırılan bilgilerde açlık grevine giren tutsakların hepsinin sağlık kontrollerinden geçtiğini kan tahlillerinin yapıldığını anlattılar. İçerideki cezaevi doktoru tarafından yapılan bir çalışma bu. Bize bazı tutsakların sevk edildiğini söylediler ama net bir bilgi vermediler. Biz de net bir bilgi almak için devlet hastanesine gittik. Ancak aldığımız son bilgi 2 tutsağın hastaneye sevk edildiğini 3 tutsağın da sevkinin beklendiği yönlüydü. Gerekli müdahaleler konusunda hassas davranılmadığı konusunda kaygılarımız var. Çünkü burada yüzlerce tutsak greve girmişti. Bu büyük bir rakam. Oradaki sağlık çalışanlarının elindeki imkânlar cezaevi koşullarında hemen yapılması gereken müdahalelerde yetersizlik yaşanabilir. Biz yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak talebimiz olumlu karşılanmıyor. Kendi sınırları içerisinde yapma konusunda ısrar ediyorlar.”