DAKAP'tan yürüyüş: Susmayalım, korkmayalım, haykıralım

  • 19:32 29 Mayıs 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - Artan kadın ve çocuk katliamları, istismar ve cinsel saldırılara karşı yürüyüş gerçekleştiren kadınlar, "Sustuğumuz, itiraz etmediğimiz her dakika çocuklarımız biraz daha fazla tehlikenin içine itiliyor. Bu nedenle susmayalım, korkmayalım ve haykıralım" dedi. 
 
Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) son dönemde artan kadın katliamları, cinsel saldırı ve çocuk istismarına dikkat çekmek amacıyla yürüyüş ve oturma eylemi gerçekleştirdi. Eğitim-Sen 1 Nolu Şube önünden Ofis AZC Plaza önüne yürüyüş yapmak isteyen kadınlar polis tarafından engellendi. Eğitim Sen binası önünde ablukaya alınan kadınlar, yapılan tartışmalar sonucu beşer kişilik gruplar halinde Sanat Sokağı'na yürüdü. Kadınların yürüyüşü esnasında çevredeki esnaf ve halktan yoğun destek gördü. Kadınlar yürüyüşte "AK'lama yargıla", "Minik bedenimin sesi ol", "Taciz değil istismar", "Çocuk susmaz sen de susmaz" ve "Erkek vuruyor devlet koruyor" yazılı dövizleri taşıyarak, "Tecavüzcü zihniyet hesap verecek", "Erkek yapıyor devlet koruyor" sloganları attı.
 
'Bizi engelleyeceğinize tecavüzcüleri engelleyin'
 
Kadınlardan biri polislere "Biz korkudan çocuklarımızı dışarı bırakamıyoruz. Kadınları engellemeyin tecavüzcüleri engelleyin" diyerek tepki gösterdi. Sanat Sokağı'nda toplanan kadınlar burada basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı DAKAP üyesi Hatice Deniz Aktaş okudu. Açıklamaya ayrıca Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık da destek verdi. 
 
'Bu ülkede adalet arıyoruz'
 
Açıklamayı yapan Hatice Deniz Aktaş, "Belki hala duymayanlar, duyduğunu yok sayanlar ya da duyduğundan utanmayanlar vardır" diyerek, "Samsun'da bir buçuk yaşındaki Ecrin, erkek egemen sistem ve işbirlikçisi AKP'nin politikaları sonucu istismar edilerek katledildi. Kanarya Mahallesi'nde 5 yaşında cinsel istismara maruz kalan küçük bir çocuğun yarım kalan gülüşünü unutamamışken, onun yarasını saramamışken şimdi de Ecrin'in cansız bedenine tabut arıyoruz.  Bu ülkede adalet arıyoruz, özgürlük arıyoruz, eşitlik arıyoruz. Bir tek suçlu aramıyoruz. Çünkü suçluları biliyoruz" diye konuştu.
 
'Ecrin'in katili erkek egemen sistemin ta kendisidir'
 
Artan çocuk istismarının sorumlusunun ülkeyi yönetenler olduğunu belirten Deniz, yargının tutumunu eleştirdi. Deniz, "Çocuk istismarını görmezden gelip sokağa kamera koymayı vaad eden siyasetçilerden bıktık, erkek ahlakınızdan, erkek adaletinizden, çocuktan bile kabaran şehvetinizden, bunu aklayan siyasetinizden bıktık. Ecrin'in katili sadece bir erkek değil, erkek egemen sistemin ta kendisidir. Hükümeti, polisi, yargısı, medyası, yasası ne varsa el birliği ile çocuk istismarını meşrulaştırmakta ve istismarcıları cesaretlendirmektedir. Bu nedenle ne göstermelik yasalarınız ne de idam tartışmalarınızın çocuk istismarını önlemek için olmadığını biliyoruz. Tüm bunlar olsa olsa kadına yönelik şiddetin ve çocuğa karşı işlenmiş suçların daha fazla aklanmasının zemini olur. Bu nedenle yasanızı, tasanızı, polisinizi, yargınızı, yandaş yazarını, şehvetinizi, müftünüzü çürümüş neyiniz varsa alıp gidin ve çekin erkekliğinizi çocukların üstünden" dedi.
 
'Kadın dayanışmasından güç almalı ve susmamalıyız'
 
"Çocuklarınızı erkek egemen sistemin ve AKP'nin çocuk düşmanı politikalarından korumanın yolu itiraz etmekten, mücadele etmekten ve örgütlenmekten geçiyor" diyen Deniz, kadınlara çağrıda bulunarak şunları kaydetti: "Sustuğumuz her dakika bir Ecrin bebek daha istismar ediliyor ve katlediliyor. Sustuğumuz, itiraz etmediğimiz her dakika çocuklarımız biraz daha fazla tehlikenin içine itiliyor. Bu nedenle susmayalım, korkmayalım ve haykıralım. AKP elini çocuklarımızdan çek! Kadın adaleti, ancak kadınların mücadelesi ile sağlanabilir. Biz mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz. Örgütlenmeli, öz gücümüze güvenmeli ve kadın dayanışmasından güç almalı ve susmamalıyız."
 
Basın açıklaması ardından kadınlar oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eyleminde kadınlar zılgıt ve  alkışlarla ses çıkardı. Eylem oturma eylemi ardından son buldu.