Anneler: Onurlu bir barış sağlanıncaya dek mücadeleye devam

  • 09:02 30 Mayıs 2019
  • Güncel
VAN - Çocuklarının sesini çeşitli etkinliklerle sokağa taşıyan ve bu esnada polisin saldırısına maruz kalarak gözaltına alınan anneler, bundan sonra da onurlu bir barış sağlanıncaya dek mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizdi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 22 Mayıs’ta avukatları ile İmralı’da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından kamuoyuna yapılan açıklamada açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin sonlandırılması çağrısı yapıldı. Abdullah Öcalan’ın çağrısı açlık grevi ve ölüm orucu eylemcileri başta olmak üzere birçok kesim tarafından olumlu karşılandı. Beyaz tülbentleriyle Van’dan Ankara’ya uzanan direnişleriyle barışta ısrar eden anneler çağrıya ilk destek veren olurken, Tevgera Jinên Azad (TJA) da tüm toplumsal dinamiklere “Onurlu bir barışın takipçisi olalım” şeklinde seslenerek destek verdi. 
 
‘Açlık grevinin sonlanmasıyla mücadele bitmiyor’
 
Van Barış Anneleri Meclisi’nde yer alan Şadiye Akti, huzur ortamının sağlanması gerektiğinin altını çizerek, “Ben de bir anne olarak 6 aydır süren açlık grevleri için arkadaşlarımla omuz omuza mücadele ettim. Tecride dikkat çekmek amacıyla yaptığımız hiçbir etkinlikte şiddete başvurmadık. Sesimizle, tülbentlerimizle direndik. Sonunda evlatlarımızı kurtardık. Ama tabi sadece açlık grevinin sonlanmasıyla mücadele bitmiyor. Çünkü ortada barışın bir teminatı yok. Bizim asla mücadeleden geri adım atmamamız gerekiyor” dedi. 
 
‘Çocuklarımızla direndik ve başarıya ulaştık’
 
Açlık grevi eylemini 143 gün sürdüren Sinan Salhan’ın annesi Besra Salhan da Ankara’ya giden annelerden idi. Çocuklarıyla birlikte mücadele ederek başarıya ulaştıklarını söyleyen Besra, 5 gün Meclis’te ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde nöbetlerini sürdürdüklerini ve tutsakların talepleri için birçok görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çocuklarının taleplerini çeşitli etkinliklerle sokağa taşıyan annelerin birçok kez darp edildiğine dikkat çeken Besra, “Çocuklarımızı destekledik ve sonunda başardık” diye konuştu. 
 
‘Onurlu bir barış mücadeleyle sağlanır’
 
Bundan sonrada onurlu bir barış sağlanıncaya dek mücadelelerini sürdüreceklerinin altını çizen Besra, “Türkiye’de bulunan bütün şehirlerden, Konya’dan tutalım Diyarbakır’a kadar bütün anneler tecridin kaldırılması için mücadele etti. Biz evlatlarımızın ölümüne göz yumamazdık. Onurlu bir barış ancak mücadeleyle sağlanabilir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocuklarımızın inandığına bizde inandık’
 
Çocuğu 86 gün açlık grevinde kalan Medine Kiyak ise, demokratik güçler üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediği için tecridin sürdüğünü dile getirdi. Ankara’ya giden anneler arasında yer alan Medine, şunları dile getirdi: “Barıştan hiçbir zaman umudumuzu kesmedik. Ortak mücadeleyle de bunu bir kez daha herkese gösterdik. Önemli olan bundan sonrada barışta ısrar etmedir. Her ne olursa olsun çocuklarımızın inanarak bedenini açlığa yatırmasına büyük anlam verdik. Bizler de taleplerine ses olduk. Umut ediyoruz ki herkes sorumluluğunu geç olmadan yerine getirir. Bir daha çocuklarımızın bedenlerini açlık grevine yatırmasına gerek kalmaz.”